Srbija i Balkan

Orban sa Brnabić: Nepravedno što Brisel gura Ukrajinu u EU, a koči integraciju Zapadnog Balkana

Na pitanje šta očekuje od samita premijer Srbije je rekla da je to prilika da "mi sa Zapadnog Balkana možemo da dobijemo dodatna sredstva od nekih čak šest milijardi evra, od čega četiri milijarde u kreditima, i dve kroz grantove, odnosno bespovratna sredstva"

Premijer Mađarske Viktor Orban i premijerka Srbije Ana Brnabić pohvalili su odlične političke i ekonomske odnose dve zemlje, saopštio je danas Orbanov portparol Bertalan Havaši nakon razgovora dvoje lidera u Briselu.

Orban i Brnabićeva su ukazali i na nedavno realizovane zajedničke razvojne projekte, ističući ponovo uspostavljen putnički železnički saobraćaj na pruzi Segedin-Subotica, prenosi MTI.

Mađarski premijer je rekao Brnabićevoj da je "nepravedno" to što Brisel "bez ikakvog razloga" pravi izuzetak i ubrzava integraciju Ukrajine u Evropsku uniju, a istovremeno usporava pregovore o integraciji sa zemljama Zapadnog Balkana.

Sastanku je prisustvovao i mađarski ministar za evropske poslove Janoš Boka.

Brnabić je, pre početka samita EU-Zapadni Balkan, rekla da je sa Orbanom imala dobar sastanak.

Dobre vesti za Srbiju

Brnabić je izjavila uoči početka samita EU-Zapadni Balkan, da dolazi sa dobrim vestima i rezultatima koji se tiču saradnje Srbije i EU.

Brnabićeva je na pitanje Tanjuga šta očekuje od današnjeg samita, rekla da očekuje i dobre rezultate i razgovore oko novog Plana rasta za Zapadni Balkan.

"Dobro je što imamo samit EU - Zapadni Balkan jer je to, pored evropske političke zajednice, jedan novi format u okviru koga mi sa Zapadnog Balkana uvek možemo da razgovaramo otvoreno, iskreno i potpuno transparentno sa liderima EU. Tako da je dobra stvar. Razgovor je uvek dobra stvar", rekla je Brnabićeva.

Ona je dodala da očekuje "dobre rezultate i dobre razgovore oko novog Plana rasta za Zapadni Balkan".

"To je prilika da mi sa Zapadnog Balkana možemo da dobijemo dodatna sredstva od nekih čak šest milijardi evra, od čega četiri milijarde u kreditima, i dve kroz grantove, odnosno bespovratna sredstva", objasnila je Brnabićeva.

Ona je dodala da će to, kao i uvek, biti u partnerstvu i saradnji sa EU, uslovljeno nekim reformama.

"Mi od reformi ne bežimo, mislimo da su u interesu naših građana i privrede. Nastavićemo da se bavimo reformama i ostajemo posvećeni oblasti vladavine prave. Tako da je dobar dan i uvek je dobro kad možemo da razgovaramo", poručila je Brnabićeva.

Ona je, uoči samita, istakla i da je Srbija dobila dobar izveštaj iz Saveta EU o njenim naporima o borbi protiv korupcije, gde je konstatovano da je Srbija od 13 preporuka GREKO-a u potpunosti ispunila 10.

"Na tri još radimo", poručila je Brnabićeva.

Ona je rekla da je Srbija potpuno usaglasila sa Evropskom komisijom sva otvorena pitanja u okviru nacionalne strategije za borbu protiv korupcije.

"Ministarstvo pravde sada radi na tome. Mi treba nacionalnu strategiju za borbu protiv korupcije da dobijemo do kraja januara", rekla je Brnabićeva.

Ona je ocenila da je "odlična vest za našu energetsku diverzifikaciju što smo 10. decembra završili gasni interkonektor do Bugarske".

"To je dobro za enegretsku bezbednost i sigurnost. Velika zahvalnost partnerima iz EU koji su finasijski podržali ovaj projekat kroz Evropsku investicionu banku i kroz bespovratna sredstva preko Investicionog okvira za ZB. Tako da na ovom samitu imam dobre vesti i dobre rezultate koji se tiču saradnje Srbije i EU. Nastavljamo dalje", zaključila je Brnabićeva.

image