Pre 25 godina, 14. decembra 1998. godine, tokom sukoba na Kosovu i Metohiji, neidentifikovani napadači upali su u kafić "Panda" u Peći i ubili šest srpskih mladića, a 15 ranili.
Dvojica terorista, obučenih u crne uniforme sa kapuljačama na glavi su, nakon pucnjave, pobegli su u Kapišnicu, deo grada sa jakim uporištem terorističke UČK.
Stradali Srbi su: Ivan Obradović (14), Vukota Gvozdenović (16), Svetislav Ristić (17), Zoran Stanojević (17), Dragan Trifković (17) i Ivan Radević (25).
Danas je paroh pećki Dragan Radovanović služio pomen ubijenim srpskim mladićima u kafiću "Panda" na grobnom mestu Dragana Trifovića.
Opelu na pravoslavnom groblju u Peći prisustvovala je, i zapalila sveću, sestra nastradalog Dragana Trifovića sa suprugom.
Tela petoro ostalih mladića njihovi roditelji preneli su u centralnu Srbiju.
Smrtovnica sa njihovim fotografijama i danas je na ulaznim vratima Pećke patrijaršije.
Premijer privremenih institucija u Prištini Aljbin Kurti je na Fejsbuku na 25. godišnjicu masakra u kafiću "Panda", nazvao terorističkim napadom Srbije.
Kurti je napisao da su srpske vlasti 14. decembra 1998. godine inscenirale ubistvo srpskih mladića, što je "bio pokušaj Miloševićevog režima da opravda etničko čišćenje i 'genocid' na ''Kosovu".
U trojezičnoj poruci – na albanskom, engleskom, pa srpskom na ploči koju je Kurti danas otkrio na nekadašnjem kafiću "Panda", navodi se da je za zločin koji su "inscenirale srpske vlasti šest nevinih albanskih mladića zatvoreno i mučeno, iako su oni u međuvremenu pušteni, šteta koja im je naneta bila je nepopravljiva".
Na drugoj strani, potpukovnik u Protivterorističkoj jedinici Goran Panović, u to vreme pripadnik naših snaga bezbednosti na Kosovu i Metohiji, oštro je demantovao Kurtijeve navode o umešanosti srpskih snaga u ubistvo mladića u kafiću u Peći.
"Tvrdim da srpske snage nemaju veze sa masakrom dece u 'Pandi' u Peći. U istoriji nije zabeleženo da su Srbi napali tuđu, a ne svoju decu. Ta deca su ubijena da bi nas isprovocirali da reagujemo", navodi nekadašnji pripadnik JSO.
Niko normalan, naglašava Panović, ne bi se igrao sa životom dece, ona su u svim državama zaštićena posebnim konvencijama i principima.
Ubistvo šest mladića srpske nacionalnosti smatralo se i osvetom za ubistvo 34 člana terorističke UČK ranije tog dana, kada su na granici sa Albanijom upali u zasedu Vojske Jugoslavije.
Porodice stradalih mladića u masakru u "Pandi" još ne znaju ko je i zbog čega ubio njihovu decu 1998. Kažu da im je danas teško kao i prvog dana.
Tužilaštvo za organizovani kriminal preuzelo je slučaj ubistva šestorice mladića u kafiću "Panda" 2015. godine. Od tada je saslušano oko 40 svedoka, a izvedeni su i pojedini dokazi.
Međutim, zvaničnih informacija o počiniocu i nalogodavcu u ovom slučaju još uvek nema.
Postojale su određene indicije i da su zločin nad srpskom decom počinili pripadnici britanske tajne službe MI-6, a da je zločin organizovan u pripremi za sukobe na Kosovu i Metohiji.
Goran Panović je u vreme masakra bio u Dečanima, iako nije bio svedok događaja, kaže, može da govori o svojim saznanjima i sam ima određene indicije ko je to mogao da učini.
"Ne mogu sa sigurnošću da tvrdim, ali imam neke indicije da to ima veze sa Englezima i njihovom produženom rukom na Balkanu - Nemcima", sumnja Panović, dodajući da veruje da su Račak, Markale i "Panda" potekli iz istog centra moći.
Zapad ovaj masakr uporno pokušava da zataška, ali u izveštaju Helene Hant se pominje da su četvorica SAS-ovaca u to vreme bila u Račku. Ovaj zločin bio je inače uvod za rat posle koga u Metohiji gotovo da nije ostalo Srba, a ubrzo je usledilo bombardovanje SR Jugoslavije.
Goran Panović ocenjuje da će se krivci za masakr u "Pandi" u Peći privesti licu pravde kada se promeni situacija u geopolitičkom smislu.
"Kada Zapad više ne bude jak, kao što sada slabi njegova moć, otkriće se ko je ubio srpsku decu u Peći", naglašava naš sagovornik.