Bliži se rok kraja popisa stanovništva u Crnoj Gori, ali bi mogao da bude produžen, pre svega zbog nedostatka popisivača.
Popis traje od 3. decembra i prema dosadašnjim rezultatima, dinamika je slabija u Budvi, Kotoru, Tivtu i Cetinju.
Danas je objavljeno da će popis najverovatnije biti produžen za deset dana, odnosno do 28. decembra.
Takvog stava su predstavnici nacionalnih saveta koji su tražili produženje, jer smatraju da će veći broj stanovnika doći kući za praznike.
Monstat, koji provodi popis, tražio je pak produženje od samo sedam dana.
Predsednik Monstata Miroslav Pejović upozorava da je popis presek stanja određenog dana, te da je dijaspora nemerljiva kategorija.
S obzirom na vremenske uslove, popisivači na severu Crne Gore u ruralnim sredinama rade u otežanim uslovima. Nedostatak popisivača dovešće do toga da će instruktor dolaziti iz drugih opština kako bi proces bio završen na vreme.
Osim nedostatka popisivača, danas je objavljeno da je kod njih 16 otkriveno nezakonito postupanje i upotreba takozvane "piši-briši" olovke, pa je jednoglasno odlučeno da se oni i jedan instruktor isključe iz popisne kampanje, objavile su "Vijesti".
Tužilaštvo je već reagovalo, a dokazano je da su izmene u odnosu na original izvršila tri popisivača.
Četiri popisivača su, kako saznaju "Vijesti", koristila olovku "piši-briši" u takozvanim P2 obrascima na kojima se upisuju informacije o vlasništvu stana i spisku članova domaćinstva, dok je verodostojnost unetih podataka konstatovana kod tri popisivača.
Izmene u podacima nisu učinjene na odgovorima na takozvana identitetska pitanja, o jeziku, veli i nacionalnosti.
Objavljena su imena spornih popisivača, kao to da su kod većine korišćene sporne olovke, ali su podaci tačno uneti.
Netačnost je pronađena u slučaju tri popisivača, koji su pogrešno uneli odgovore o ekonomskoj aktivnosti.
Pojedini mediji preneli su da je među popisivačima i ime funkcionerke Demokratske partije socijalista, kao i da je ona bila savetnica gradonačelnika Podgorice.
Iz ove partije saopštavaju da je nisu imenovali za člana popisne komisije, kao i da nije funkcionerka DPS-a, iako njeno ime stoji na sajtu stranke.
Predstavnici opozicije pak upozoravaju da bi mogla da bude reč o organizovanoj akciji te da je potrebno da nadležni ispitaju sve umešane.
Spominje se mogućnost i da je neko namerno popisivačima podmetnuo sporne olovke, ali je sada važno da se ne naruši poverenje u sam proces.
Zasedao je skupštinski odbor koji je zadužen za popis i dogovoreno je da će se obratiti Skupštini povodom slučaja olovaka, te da će to biti tema nekog od narednih sastanaka.