Rezultati glasanja u Srbiji se i dalje zbrajaju, ali se već na osnovu prvih projekcija može zaključiti ko su najveći dobitnici, a ko najveći "luzeri" na izborima za republički parlament.
Pod pretpostavkom da je na birališta danas izašlo gotovo 60 odsto od ukupno 6.500.666 birača sa pravom glasa u Srbiji, u odnosu na rezultat ostvaren na prethodnim izborima, SNS je, čak i bez Aleksandra Vučića na listi a samo uz njegovo ime, uspeo da privuče dodatnih oko 200.000 glasova, tako da se ostvarila prognoza predsednika da će "pobeda SNS-a biti ubedljivija nego što su jutros, tokom glasanja, pričali".
"Nijedno biračko mesto još nismo videli u kojoj je lista Srbija ne sme da stane dobila manji broj glasova nego na prethodnim izborima", rekao je Vučić
Bez obzira na to što su naprednjaci, kako stvari stoje, sveukupni pobednici ovih izbora, puno razloga za slavlje ima lista koja do juče nije ni postojala.
Lista "Mi - glas iz naroda" Branislava Nestorovića uzdigla se praktično ni iz čega i uspela da osvoji oko 200.000 glasova iako se tek pojavila na političkoj sceni.
Još jednom se na primeru ove stranke pokazalo da prognostičari iz kladionica malo kad omaše - budući da je baš ova lista tokom cele predizborne kampanje smatrana za jedno od najvećih iznenađenja. "Fantastičan rezultat", smatra Nestorović. I ne samo to, nego su sve prilike da će upravo ova partija odlučiti ko će praviti vlast u Beogradu.
Razloga za relativno zadovoljstvo ima i koalicija Srbija protiv nasilja. U odnosu na prethodne izbore, stranke koje čine ovu listu, po svemu sudeći popravile su imidž, i udruženo dobile 190.000 novih glasova. To je ipak bilo nedovoljno da osvoje vlast.
A kad pričamo o neostvarenim snovima, uprkos nameri da postane premijer, Ivica Dačić nije uspeo da tu svoju želju potkrepi i dovoljnim brojem osvojenih glasova.
Lider SPS-a moraće ove godine da proveri šta to "ne štima" u njegovoj stranačkoj infrastrukturi, i kako mu je "nestalo" oko 170.000 glasova u odnosu na prethodne izbore. Uprkos ovakvom Dačićevom "kiksu", jasno je, međutim, da je izborno telo vladajuće koalicije stabilno i da očigledno dolazi do "prelivanja" podrške od SPS-a ka SNS-u, ali sve u okviru i ranije beleženih brojki koje su u zbiru ovom prilikom i kudikamo popravljene u odnosu na prošlogodišnje parlamentarne izbore.
Kao dobar prognostičar predizbornih rezultata pokazao se i predsednik Vučić predvidevši da će desničarske stranke osvojiti manje glasova nego što se očekivalo.
A računica pokazuje da je DSS ostao bez, otprilike, 15.000 glasova. Kako i reče lider ove partije Miloš Jovanović, stranka je praktično ostvarila "istovetan rezultat kao pre godinu i po dana na izborima", te je "s obzirom na okolnosti, to izvanredan rezultat".
No, najviše razloga da brine ipak ima koalicija Dveri i Zavetnika koja, združeno ne samo da nije uspela da privuče nove birače, već je u odnosu na prethodne izbore izgubila čak oko 170.000 glasova, što znači da su izgubili podršku čitavog jednog Kragujevca i zamalo još čitavog Priboja pride.
Državotvorna opozicija priznala je da nije zadovoljna izbornim rezultatom, ali je to pripisala "surovoj kampanji" tokom koje se njihova koalicija našla između dva bloka koji su želeli da ostvare monopol na političkoj sceni. Dalje prebrojavanje glasova pokazaće da li je ova lista osvojila bar utešnu nagradu – ulazak u parlament, budući da su prema trenutnim projekcijama velike šanse da ove stranke postanu i vanparlamentarna opozicija.