Kreće Lokomotiva na RT
Prva epizoda podkasta "Lokomotiva" biće emitovana dan uoči početka Mundijala. Tim povodom, pored očekivanja od naših "orlova", Marko i Tiosav su komentarisali novi-stari trend među zapadnim reprezentacijama koje su odlučile da iskoriste sportski globalni spektakl za promociju prava LGBT manjine, sa izuzetkom Poljske, čija će reprezentacija, pored srca, na terenu još jednom ostaviti poruku o svojoj nedvosmislenoj podršci Ukrajini.
"Osvešćenost" su pored fudbalskih reprezentacija zapadnih zemalja odlučili da demonstriraju i anglofoni tviteraši, koji su prethodnih dana jednoglasno osuđivali "Ujka Čena", Kineza koji je istrčao maraton pušeći cigaretu. Autori "Lokomotive" su se osvrnuli i na taj fenomen, upoređujući zapadnjačku tendenciju da "podrže aktuelnu stvar" sa implicitnom porukom solidarnosti srpskog rukovodstva sa ruskim narodom, a u kontekstu fotografije srpskog predsednika u čečenskoj nošnji.
Koliko je fotografija srpskog predsednika u čečenskoj nošnji uznemirila "briselske duhove", pokazala je svojim tvitovima Viola fon Kramon. Zato je tema razgovora Marka i Tiosava bilo i strahovanje od mogućnosti da će se nemački kancelar Šolc "ogrnuti Maovim kostimom". O tome je svedočila i Šolcova poseta Pekingu, kao i poslednji samit G-20.
Nepoštovanje "Minskih sporazuma", nedavna kriza na ukrajinsko-poljskoj granici, koju su pojedine zapadne zemlje nastojale da iskoriste kao povod za uvlačenje NATO u sukob u Ukrajini, kao i objava Donalda Trampa da će ući u trku za predsednika SAD 2024. godine, takođe su bili predmet razmatranja u prvom delu emisije.
U drugom delu, Marko i Tiosav ugostili su politikologa Rajka Petrovića sa Instituta za evropske studije.
Posebna pažnja u razgovoru sa Petrovićem posvećena je nedavnim brazilskim izborima na kojima je Lula da Silva pobedio doskorašnjeg predsednika Žaira Bolsonara, a naročito u kontekstu oštre društvene polarizacije u ovoj latinoameričkoj zemlji i izazovnog geopolitičkog momenta za južnoameričku članicu BRIKS-a.
"BRIKS je organizacija u povoju i kao takav je stekao poseban značaj u svetlu ukrajinske krize. Lula je bio čovek pod čijom je palicom Brazil i ušao u BRIKS. Učešće u BRIKS i težnja da Brazil postane jedna od stalnih članica Saveta bezbednosti UN bili su strateški ciljevi politike predsednika Lule u prošlosti", naveo je Petrović.
Rajko Petrović smatra i da je novi "ružičasti talas" zapljusnuo političku scenu Latinske Amerike, ali upozorava da levica danas nije isto što je bila početkom dvadesetog veka, te da su u tom smislu svi scenariji na planu odnosa Latinske Amerike prema severnim susedima u igri.
Na pitanje o poziciji Srbije u aktuelnoj krizi na istoku Evrope, Petrović kaže da se "Srbija nalazi u jednoj od najtežih pozicija ako posmatramo male i srednje države", te smatra da je spoljna politika Srbije dobra, dok je ova kriza još jedna u nizu situacija koja je ogolila "licemerje Evropske unije prema Srbiji".