Srbija i Balkan

Ministarka energetike: Poskupljenje struje i gasa početkom naredne godine

U Srbiji ostaju najniže cene struje i gasa, rekla je Đedović za "Novosti"
Ministarka energetike: Poskupljenje struje i gasa početkom naredne godine© FOTO TANJUG/ MRE/ ZORAN PETROVIC/ nr

Do kraja godine se neće menjati cene električne energije i gasa za građane i privredu, rekla je ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović za "Večernje novosti" i dodala da će do poskupljenja doći početkom naredne godine kada će struja poskupeti za manje od 10 odsto, a gas za 11 procenata.

Ona je istakla da će država i dalje subvencionisati cene, kao i da će, i nakon poskupljenja, Srbija imati najniže cene električne energije i gasa u Evropi.

Na pitanje novinara da li će Srbija imati dovoljno struje, Đedović je navela da to, pre svega, zavisi od potrošnje, ali i od stabilnosti proizvodnje struje i uglja.

Ona je još jednom apelovala na sve građane i privredu da budu "što racionalniji u korišćenju električne energije".

Kada je reč o gasu, ministarka je istakla da je Srbija uspela da obezbedi dovoljne rezerve "da se osećamo, koliko-toliko, sigurno određeni period".

"Na sreću smo sa Mađarskom postigli sporazum i obezbedili dodatna skladišta gasa za ovu zimu, što je izuzetno važno, u slučaju da se nešto nepredviđeno desi, poput diverzije na 'Turskom toku' pa da nemamo dobar dotok gasa, da imamo rezerve koje možemo da iskoristimo. Takođe, obezbedili smo dodatne količine gasa iz Bugarske i Rusije, što nam daje dodatnu sigurnost", rekla je Đedović.

Ona je izjavila da bi ulaganja u energetski sistem Srbije do 2050. godine trebalo da budu od 14 do 33 milijarde evra, te da će u naredna 24 meseca sistem morati da se stabilizuje, da će početi određene reforme, ali i da će biti određeni dugoročni investicioni projekti koji će osnažiti čitav sektor i u drugom periodu doneti "neophodne koristi".

Ministarka energetike je dodala da je pitanje Elektroprivrede Srbije (EPS) "strateško pitanje", ali da je od vlasničke strukture bitnije upravljanje i funkcionisanje samog EPS-a.

"Ko god bio vlasnik, a država ne planira da to ne bude, najvažnije je da se tim sistemom efikasno upravlja. Sada želimo to da obezbedimo. Sve druge odluke su manje relevantne", rekla je Đedović.

Ona se osvrnula i na pitanje litijuma i projekta "Jadar", rekavši da "to nije pitanje 'Rio Tinta', jedne kompanije i njenog isključivog interesa, već strateško pitanje upravljanja mineralnim resursima naše države".

"Suština je da li mi možemo da koristimo naše prirodne resurse i po koju cenu. Šta možemo da uradimo da bismo ih iskoristili, a da to bude prihvatljivo sa stanovišta i zaštite životne sredine i održivosti. Nema eksploatacije nijednog minerala, niti proizvodnje ijednog vida energije koja nema loš uticaj na životnu sredinu. Ne postoji potpuno čista, ni energija, ni rudarstvo", poručila je ministarka rudarstva i dodala da je Evropa svoju listu kritičnih mineralnih resursa u poslednjih 10 godina, sa 14 proširila na 30, što znači da su oni neophodni za razvoj novih tehnologija.

"Naša je odgovornost da sagledamo i da donesemo stratešku odluku, ne samo za litijum nego i za druge rude kojima je Srbija bogata", zaključila je Đedović.

image