Srbija i Balkan

ZSO nije Kurtijev statut već obaveza proistekla iz Briselskog dogovora

"Novi plan" prištinskog premijera izlazi iz okvira već ispregovaranih obaveza, a ukoliko bi se uzeo u obzir, krenulo bi se u nove pregovore oko toga šta je ZSO, istakao je Slobodan Zečević
ZSO nije Kurtijev statut već obaveza proistekla iz Briselskog dogovorawww.globallookpress.com © Yoshio Tsunoda

Komentarišući izjavu premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija da EU i SAD treba da uvedu sankcije Srbiji, posebno njenom predsedniku Aleksandru Vučiću, ne bi li priznao lažnu državu, odnosno da će on sam napisati "moderan evropski nacrt statuta" Zajednice srpskih opština, Slobodan Zečević, iz Instituta za evropske studije, kaže da je niko ne može da diktira nešto što nije u skladu sa onim što je već poptisano, te da ovakvo Kurtijevo ponašanje neprihvatljivo.

"ZSO je rezultat pregovora između albanske strane, srpske države i EU i nije unilateralni akt već je proizašao iz dijaloga. Ne može nijedna strana da diktira nešto što nije u skladu sa onim što je ispregovarano. To nije Kurtijev statut, nego ZSO proističe iz Briselskog sporazuma kojim se Zajednica i definiše. Niko ne može da izađe iz tog okvira. Ili pak može, ali se onda kaže da se sve poništava i kreće ponovo u nove pregovore oko toga šta je ZSO", istakao je Zečević.

Politički analitičar Dejan Miletić smatra da Kurti najnovijom igrom samo pokušava da što je moguće više odloži svoje obaveze, a da u međuvremenu stvori nemoguće uslove za naš narod.

"Ne vidim da EU ima mehanizme koji će pritisnuti Kurtija. On dobrovoljno neće ništa učiniti, a ukoliko i učini neki korak, to će biti samo da se stvori iluzija da se nešto pomera ka formiranju ZSO. I ova poslednja izjava tome služi", precizira Miletić.

Kurtijev "novi plan" je odgovor na poziv posrednika u dijalogu Miroslava Lajčaka, koji je rekao da do kraja januara treba da se sprovede formalizacija sporazuma Beograda i Prištine.

Bivši diplomata Zoran Milivojević kaže da taj rok nije realan i da ga treba posmatrati u kontekstu unutrašnjih potreba EU, odnosno briselskih izbora.

"To nije realno, zato što je Srbija bila jasna i izrazila rezerve na direktan način – u pisanoj formi. Ukoliko žele deblokadu i procesa dijaloga, ali i deeskalaciju stanja na KiM, onda bi morali da reaguju na aktivan način, jer je jasno da je za Srbiju neprihvatljivo ono što je izrazila i ovom rezervom, a to su delovi u Ohridskom sporazumu koji imaju elemente državnosti za tzv. Kosovo", zaključio je Milivojević.

image