Stevandić pozvao strane sudije Ustavnog suda BiH da podnesu ostavku
Predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić pozvao je strane sudije u Ustavnom sudu BiH da podnesu ostavku i tim činom, kako navodi, pomognu reforme u BiH neophodne na njenom evropskom putu.
BiH ne može da funkcioniše preglasavanjem sudija u Ustavnom sudu, objasnio je Stevandić i dodao da je stav predstavnika Srpske da Republika neće imenovati dvojicu sudija u "krnji Ustavni sud BiH sve dok ne bude donesen zakon o Ustavnom sudu i okončan mandat stranih sudija".
Nakon penzionisanja Zlatka Kneževića, od naredne godine u tom sudu neće biti nijednog sudije iz Srpske, dok je izbor drugog hrvatskog sudije stao u federalnom Parlamentu, podseća Tanjug.
Pravdu će tako, u najvišoj sudskoj instanci u BiH, deliti jedna Nemica, Albanac, sudija iz Švajcarske i dvojica hrvatskih sudija.
U zvaničnom pismu Stevandića objavljenom na portalu Narodne skupštine RS, navodi se da je u Mišljenju Evropske komisije o zahtevu BiH za članstvo u Evropskoj uniji iz 2019. godine istaknuto da bi pregovori za pristupanje BiH Evropskoj uniji trebalo da se otvore kada zemlja postigne potreban stepen usklađenosti sa kriterijumima za članstvo, a posebno sa političkim kriterijumima iz Kopenhagena kojima se zahteva stabilnost institucija koje garantuju demokratiju i vladavinu prava.
To zahteva poboljšanje zakonodavnog i institucionalnog okvira kako bi se osiguralo ispunjavanje 14 ključnih prioriteta.
Stevandić ukazuje da se jedan od 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije o zahtevu BiH za članstvo u Evropskoj uniji odnosi na reformu Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, uključujući i rešavanje pitanja međunarodnih sudija i provođenja njegovih odluka.
"Kao što vidite postojanje međunarodnih sudija u Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine predstavlja prepreku za dalje evropske integracije i za članstvo u Evropskoj uniji. Nažalost ovaj prioritet nije moguće ostvariti, jer politički predstavnici entiteta i konstitutivnih naroda u Bosni i Hercegovini ne mogu se dogovoriti o zameni međunarodnih sudija domaćim sudijama, što dovodi do nemogućnosti otvaranja pregovora za pristupanje Evropskoj uniji. S tim u vezi, sveukupna situacija proizašla iz evidentnog zastoja u evropskim integracijama Bosne i Hercegovine uzrok je stalne političke napetosti između entiteta i konstitutivnih naroda u Bosni i Hercegovini", naveo je Stevandić.
On je zaključio da bi ostavke sudija pokazale da im je stalo do BiH i da ne žele da budu prepreka njenoj evropskoj budućnosti.