Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da će stabilizacija RS biti nastavljena i da će sa srpskim članom Predsedništva Bosne i Hercegovine Željkom Cvijanović raditi na politikama koje će jačati Srpsku.
Povodom 27 godina od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, Dodik je upozorio da bilo kakav intervencionizam međunarodne zajednice gura Republiku Srpsku ka samostalnosti, prenela je RTRS.
"Ništa neće biti ekonomski i finansijski lako. Ovo je moj treći mandat na poziciji predsednika Republike Srpske što je izrazita čast, a privilegija je što me ljudi neposredno na izborima tri puta biraju za predsednika", rekao je Dodik.
On je naveo da neće oklevati da brani poziciju Republike Srpske.
Srpski član Predsedništva BiH Željka Cvijanović istakla je da je prioritet vraćanje izvornom Dejtonskom sporazumu, imajući u vidu da je taj dokument pre 27 godina prihvaćen od svih naroda i da je doneo ustavno-politički sistem koji je omogućio da zemlja funkcioniše u miru i da se niko ne oseća ugroženo.
"Intervencije stranog faktora u BiH napravile su institucionalno stanje koje odudara od onoga što je predvideo Ustav, što samo po sebi prejudicira da postoji određeni nered koji se ogleda u uzurpaciji nadležnosti, pravljenju strukture koja bi bila centralizovana i ne bi poštovala ono što je Dejtonski sporazum uspostavio kao visoko decentralizovanu državu", istakla je Cvijanović u izjavi za Srnu.
Vraćanjem izvornim nadležnostima i svemu što je Dejtonski sporazum predvideo, moglo bi se ući u fazi smirenosti, bolje međusobne saradnje, smatra Cvijanović i dodaje da bi to otvorilo vrata dogovorima šta može bolje i efikasnije da se uredi.
Ona je ukazala da je BiH trebalo dati šansu na živi normalan dejtonski život i bude uspešna država, što danas nije slučaj. Doskorašnja predsednica RS, dodala je i da je Republika Srpska uvek bila otvorena za dijalog, ali ne na način kakav je sada u kojem se mnoge stvari u institucijama BiH privatizuju.
RS nije našla sagovornike u BiH o pitanjima koje bi se ticale dejtonske postavke, jer se Federacija oslanjala na strani faktor da će braniti veštački namenute izmene, dodala je Cvijanović.
"Dijalog je jedina forma koja može dovesti do boljitka i sigurna sam da će institucije Republike Srpske nastaviti da rade na tome da se uvede red koji mora biti ustavni i da sve bude stvar dogovora i predviđenih procedura", rekla je Cvijanovićeva.
Pre 27 godina, u američkoj bazi Rajt Peterson u Dejtonu, potpisan je Opšti okvirni sporazum za mir u BiH i njegovih 12 aneksa, čime je okončan rat u BiH i uspostavljen ustavno-pravni poredak. Sporazumom je stvorena državna zajednica sastavljena od dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH, koje su potpisnice svih aneksa.
Datum parafiranja ovog dokumenta inače se u Srpskoj obeležava kao republički praznik, dok je u Federaciji BiH to običan radni dan.
"Odlučivaćemo i o obeležavanju mnogih drugih dana na način na koji mislimo da odgovara našem načinu života i ustavno-pravnom položaju", naveo je Dodik, a prenela RTRS.
Republiku Srpsku, kako on ističe, ne zanima šta se radi u Federaciji Bosne i Hercegovine.
"Šta rade u Federaciji to me odavno ne interesuje, osim u slučaju kada ugrožava nas. Dejtonski sporazum ne moramo više da čvrsto držimo, jer su ga drugi urušili do mere da je nepopravljiv i videćemo kako će se stvari odvijati", dodao je Dodik.
Važno je, naglašava on, što je Republika Srpska čvrsta i stabilna.
"Nema više nelagode kada stranci nešto traže. Znamo šta hoćemo, a to je naša Republika, kao i da nam se da ustavna BiH ili ćemo iz nje izaći kada procenimo. Jedina uspešna politika jeste biti legitiman i legalan u smislu poštovanja Ustava", kaže Dodik.
Republika Srpska, kako tvrdi, ništa nije uradila na štetu BiH i njen Ustav poštuje.
"Na štetu Republike Srpske urađeno je mnogo. U svakom slučaju Republika Srpska je spremna da se bori za ustavnost", rekao je Dodik.