Srbija od sutra predsedava organizacijom CEFTA

Reč je o ekonomskoj organizaciji za slobodnu trgovinu čije su članice zemlje našeg regiona koje još nisu postale deo Evropske unije, i čine je Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Albanija, Severna Makedonija, Moldavija i UNMIK u ime tzv. Kosova.

Srbija od sutra preuzima jednogodišnje predsedavanje Centralnoevropskim sporazumom o slobodnoj trgovini CEFTA.  

Reč je o ekonomskoj organizaciji za slobodnu trgovinu čije su članice zemlje našeg regiona koje još nisu postale deo Evropske unije, i čine je Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Albanija, Severna Makedonija, Moldavija i UNMIK u ime tzv. Kosova.

Savetnik predsednika Privredne komore Srbije Nenad Đurđević kaže za RTS da je CEFTA naše najviše izvozno tržište i da je do novembra meseca ove godine ukupan promet  bio 5,4 milijarde evra, -od toga je 3, 9 milijardi izvoz, a 1,4 milijarde uvoz.

"Znači dve i nešto milijarde je suficit. Tako da su to značajna sredstva za naše kompanije gde mi zaista ostvarujemo vrlo dobre rezultate, jer smo prepoznati kao kvalitetni, imamo dobru i vrlo konkuretnu robu, tako da je to tržište značajno. Kada bismo uspeli još da otklonimo neke političke nesuglasice ili nerazumevanja, da ih nazovem najblaže, to tržište bi bilo mnogo značajnije, jer trenutno ima puno barijera", objasnio je on.

Komentarišući ponašenje Prištine i zabranu ulaza gotovo svih proizvoda iz centralne Srbije u južnu pokrajinu, on je istakao da je do sada direktan gubitak negde  oko 120-130 miliona evra, ako se poredi promet iz prošle godine i promet ove godine, odnosno neostvareni promet ove godine.

"Imate takođe tu i neostvarene plasmane, imate trošak zbog pronalaženja novih partnera, izvoza u treće zemlje i ono što je takođe zanimljiv podatak jeste da sada od tih 37 procenata gotovih proizvoda koje plasiramo na Kosovo 40 posto čine međunarodne multinacionalne kompanije. Tako da je u stvari interesantno da te kompanije koje rade kod nas, stvaraju dodatu vrednost ovde i postoji veliki pritisak i tih međunarodnih kompanija i tih država, odakle one dolaze da se ove mere ukinu", naglasio je on.

Đurđević rekao do to samo govori koliko je velika međuzavisnost privreda svih zemalja članica i dodao da je CEFTA sporazum, u trenutku kada je donet 2006-2007. godine, bio jedan veliki iskorak, ali da se posle petnaestak godina pokazalo da ima mnogo problema koji ga opterećuju.             

 "Mislim da je potrebno neko vreme da bi se našao neki novi iskorak, novi okvir, reforma, reorganizacija, kako god hoćete da zovete, da bi potencijali regionalne saradnje bili na najbolji mogući način prepoznati", dodao je on.