Izgleda da je pet prodatih koncerata Aleksandre Prijović u zagrebačkoj Areni, ali i šestočasovni prednovogodišnji muzički spektakl šest naših pevača - Kafansko veče za koje je karta koštala od 30 do više od 100 evra - stavilo tačku na strpljenje najokorelijih hrvatskih domoljuba.
Ovog puta, opozicioni Domovinski pokret Splitsko-dalmatinske županije rešio je da u okviru predizborne kampanje, koja zvanično još nije ni počela, "srpske cajke" otera u prošlost, odnosno stane na kraj svim gostovanjima folk zvezda iz regiona u Hrvatskoj.
Kako bi ispunili cilj, imaju i posebnu strategiju - da uvedu novi školski predmet o negovanju hrvatske kulturne baštine.
Oni su na Fejsbuk profilu objavili tekst pod naslovom "Istočnom melosu možemo se suprotstaviti samo negovanjem vlastite kulturne baštine kroz obrazovni sistem".
"Hrvatska javna scena je pod sistematskim, dobro organizovanom i finansiranom kulturnom agresijom. Nažalost, deo državnih institucija svesno je, iz oportunističkih razloga, pristao na prodor stranih medijskih i kulturnih uticaja u hrvatski javni prostor", naveli su iz Domovinskog pokreta i dodali:
"Istočni melos i sve ono što on nosi sa sobom već godinama se sistemski promoviše kao poželjno, prihvatljivo, zabavno i blisko našem mentalitetu".
Oni za sve krive hrvatske medije koji se, kako kažu, usuđuju da pišu o popularnosti narodne muzike umesto da se posvete domaćim muzičarima.
"Sve to za posledicu ima rasprodate Arene za srpske pevače, a preko toga i kulturnu kolonizaciju Hrvatske. Treba otvoreno kazati da je kulturnoj kolonizaciji prethodila kolonizacija hrvatskog medijskog prostora te kako je pokoravanje medijskog tržišta bio preduslov 'uspešnog' ulaska istočnog melosa u hrvatski kulturni mejnstrim", navode iz Domovinskog pokreta.
Domovinski pokret napominje da se "nesrećna mladost zarazila virusom lakih nota s istoka" i zato, kako navode, odgovorni političari i kulturni promoteri nude protivotrov - novi školski predmet.
"Pokrećemo inicijativu za uvođenje novog predmeta u hrvatsko školstvo, a koji bi najmlađe generacije podučavao hrvatskoj kulturi, tradiciji i nematerijalnoj kulturnoj baštini. Samo vrednovanjem vlastite kulture i tradicije možemo opstati kao zasebni kulturni entitet", zaključuju iz Domovinskog pokreta, piše splitska "Slobodna Dalmacija".
Uz objavu su priložili fotografiju dramatičnog natpisa "Današnja deca slušaju cajke, priče o Vukovaru za njih su bajke‘, pa ako vam se sviđa ideja da vam politička opcija slaže muzičke liste, znate za koga ćete glasati".
"Takvih zahteva je bilo i biće. Međutim, oni su suprotni interesu i muzičkim potrebama znatnog dela građana Hrvatske. Slično je i sa drugim proizvodima koji se pojavljuju na hrvatskom ili srpskom tržištu. Bilo da je reč o 'Vegeti', ili o 'Plazma' keksu, 'Cedeviti' ili kajmaku. Da o filmovima, nosačima zvuka ili knjigama i ne govorimo. Svako sluša, gleda i čita ono što voli a ne ono što neko propiše da treba, ili ne treba voleti", rekao je za RT Balkan predsednik Srpskog narodnog veća Milorad Pupovac.
Inače, Domovinski pokret značajno dobio na rejtingu političkih stranaka boreći se protiv svega što je srpsko, pa je tako uoči obeležavanja Dana sećanja na Vukovar 18. novembra 2022. godine predstavnicima Samostalne demokratske srpske stranke, koju predvodi Pupovac, zabranjeno da tradicionalno spusti u Dunav venac namenjen svim žrtvama proteklog rata.
Prema zamisli Domovinskog pokreta, ove godine kolona sećanja u Vukovaru bila je predvođena pripadnicima HOS-a na čijim majicama je utisnut grb sa ustaškom šahovnicom i ustaškim pozdravom "Za dom spremni".