Đurić: Poruka Hila važna, nadam se da će je slediti vodeće evropske zemlje

Tužno što predstavnici pojedinih političkih struja ne žele da prihvate odluku većinskog naroda Srbije, kaže srpski ambasador i funkcioner Srpske napredne stranke

Podrška ambasadora SAD Kristofera Hila normalizaciji političkog stanja u Srbiji, uz izričit stav da nasilju i vandalizmu nad državnim institucijama nije mesto u demokratskom društvu, ima posebnu težinu, kaže ambasador Srbije u Vašingtonu Marko Đurić.

"Nadam se da će američki primer slediti i neke vodeće evropske zemlje", kaže Đurić i dodaje da je tužno što predstavnici pojedinih političkih struja ne žele da prihvate odluku većinskog naroda Srbije, već nastoje da nasiljem, pritiscima na javnost i trivijalnim postupcima zamaskiraju svoj politički neuspeh i preuzmu vlast na ulici.

"Ne samo da time ne poštuju sopstvene građane, obezvređuju njihov izbor i unižavaju dignitet srpskih institucija već i ozbiljno narušavaju međunarodni ugled Srbije", smatra Đurić.

Američka javnost s negodovanjem gleda na bilo kakvu vrstu napada na zvanične institucije i podrivanja ustavnog uređenja, naročito jer se sam Vašington pre nepune tri godine susreo sa nasilnim upadom izgrednika u sedište zakonodavne grane vlasti, te je vrlo oštro reagovao sakcionisanjem takvog ponašanja i procesuiranjem odgovornih, navodi Đurić.

"Zvanična američka administracija poslala je jasnu poruku da se raduje saradnji s budućom Vladom Srbije i nastavku zajedničkog rada na unapređenju bilateralnih oblasti od interesa, jačanju vladavine prava, kao i očuvanju regionalnog mira i stabilnosti", kaže Đurić.

Prema njegovim rečima, jedan od najjasnijih i za Srbiju najpozitivnijih signala sa američke strane stigao je nedavno, kada je kongresmenka Klaudija Teni, kopredsedavajuća Srpskog kokusa u Predstavničkom domu SAD kao grupni prijatelj Srbije u Kongresu, podnela ovom telu Predlog zakona o podršci Briselskom sporazumu.

"Tim značajnim dokumentom se ne samo prepoznaje represija, teror i nasilje koji se već mesecima flagrantno sprovode nad Srbima na Kosovu i Metohiji, već se i uskraćuje svaka pomoć američke vlade Kurtijevim institucijama dok takva delovanja ne okončaju", pojašnjava Đurić.

Napominje da se američka podrška vlastima u Prištini direktno uslovljava formiranjem Zajednice srpskih opština i okončanjem kampanje pritisaka i kršenja ljudskih prava Srba u našoj južnoj pokrajini.

"Dodatna snažna politička poruka koja se decidirano prenosi ovim predlogom Klaudije Teni jeste i zahtev da se sa severa KiM povuku sve tzv. specijalne snage, odnosno okonča njihovo nelegalno prisustvo, što je, moglo bi se reći, novina u američkom postavljanju prema albanskoj strani", kaže Đurić.