Srbija i Balkan

Vulin za RT Balkan: Proces ujedinjenja Srba je počeo i ne može se zaustaviti

Narod koji ima iskustvo jasenovačkog genocida nikad ne sme da dozvoli da bilo ko drugi odlučuje umesto njega kako će i gde živeti, rekao je član Senata RS i dodao da tamo gde Srbi nemaju svoje ustanove, nažalost imaju svoje jame

Član Senata Republike Srpske i bivši direktor Bezbednosno informativne agencije Aleksandar Vulin poručio je u intervjuu za RT Balkan da se proces ujedinjenja Srba ne može zaustaviti i da je 9. januar dan svih Srba.

"Deveti januar nije praznik Republike Srpske, već svih Srba, gde god oni živeli. Republika Srpska je najuspešniji dokaz borbe za slobodu srpskog naroda u protekla dva veka. Zato Republiku Srpsku moramo da čuvamo, jačamo i unapređujemo", rekao je Vulin za RT Balkan, dodavši da Srpska nije dobijena "voljom velikih sila, već izborena potrebom srpskog naroda da bude slobodan i da ima svoju državnu organizaciju sa ove strane Drine".

Kako je kazao, tamo gde Srbi nemaju svoje sudije, lekare, učitelje i policajce, "nažalost, imaju svoje jame", istakavši da zato "narod koji ima iskustvo jasenovačkog genocida ne sme nikad da dozvoli da bilo ko drugi odlučuje umesto njega kako će i gde živeti".

"Republika Srpska i Srbija su jedno, i Srbi, gde god živeli, jesu jedno. Proces ujedinjenja je započet, i to se jednostavno ne može zaustaviti", ocenio je Vulin.

Svako prekrajanje Dejtona je izazov za mir u BiH

Upitan da komentariše koliko Srbija može učiniti da se osigura poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma, Vulin je napomenuo da je bilo mnogo pritisaka na predsednika Srbije Aleksandra Vučića i Srbiju da prestanu da vode računa o Republici Srpskoj.

"Podsetiću da ovih 11 godina, koliko je predsednik Aleksandar Vučić vodi Srbiju, Republika Srpska nikada nije bila više čuvana i podržavana, ekonomski, diplomatski, politički, i na svaki drugi način", napomenuo je član Senata RS.

Istakao je da "nema govora" da Srbija odustane od poštovanja Dejtonskog sporazuma, dodavši da je on doneo mir.

"Ne možete očekivati da ukinete ono što je donelo mir, a nadati se da će mir biti trajna kategorija", poručio je on.

Kako kaže, svako prekrajanje Dejtona je veliki izazov za mir u BiH, ali i na čitavom Balkanu, a najveći interes Srbije i Srba, gde god oni živeli, jeste mir.

Srbi iz RS treba da imaju pravo učešća u političkom životu Srbije i obrnuto

Vulin kaže za RT Balkan da je njegovo imenovanje za člana Senata RS "velika, i gotovo nezaslužena čast", dodavši da je to dokaz činjenice da su Srbi jedinstven politički narod.

Bivši direktor BIA je podsetio da je nedavno bilo dosta reči o tome da li državljani Srbije koji žive u Srpskoj mogu da glasaju na teritoriji Republike Srbije, napomenuvši da se "to pitanje ne postavlja ni u jednoj zemlji u svetu, osim što postavljaju pripadnici NATO opozicije u Srbiji, koji, eto, smatraju da jedan deo državljana Republike Srbije ne bi smeo da glasa."

"Moje članstvo u Senatu je dokaz da sa obe strane Drine mora da postoji interes za život, za realnost, i u Srbiji, i u Srpskoj. Inače smatram ne samo da svi Srbi, gde god bili rođeni, treba da imaju pravo na pasoš i automatsko pravo glasa, već da svi mi koji smo poreklom iz Republike Srpske, a ima nas gotovo 800.000, treba da imamo institucionalnu mogućnost učešća u političkom životu Republike Srpske, pa i pravo glasa u njoj", rekao je on.

Zaključio je da Srbi iz Republike Srpske treba da imaju pravo da kažu šta misle o Srbiji, i obrnuto.

image