Mi ne vređamo druge, ne branimo drugima da slave šta hoće, ali nećemo dopustiti ni da neko zadire u naš identitet, poručuje za RT Balkan ministar bezbednosti u Savetu ministara BiH Nenad Nešić.
"Republika Srpska je nastala u miru kao potreba srpskog naroda za golim opstankom, nakon što nam je oduzeta konstitutivnost kada je bez srpskih poslanika usvojen Memorandum o nezavisnosti BiH. Naši najbolji i najveći, odbranili su je u odbrambeno-otadžbinskom ratu da bi dobila međunarodno priznanje u Dejtonu", ukazuje Nešić, ističući:
"Niti možemo niti želimo da se toga odreknemo, jer su to istorijske činjenice i deo našeg identiteta. Kada smo stvarali Republiku Srpsku, nismo gledali koja je sila protiv nas. Ni danas, nemamo pravo da gledamo kome se to ne dopada."
Kako je ministar Nešić naveo, oni ne vređaju druge, ne brane drugima da slave šta hoće, ali neće dopustiti ni da neko zadire u ono što je identitet Srpske.
"Takva ujudurma koja se vodi, sigurno ne doprinosi suživotu i pre svega nanosi štetu BiH", navodi ministar bezbednosti.
Naš sagovornik je, povodom Dana Republike Srpske, poslao poruku mira uz želje da se Srpska i dalje gradi i razvija.
"Svim Srbima čestitao bih Dan Republike Srpske, najveće tekovine prošlog veka. Da živimo u miru, ljubavi i slozi, da gradimo i razvijamo Republiku Srpsku i bdimo nad njenom dejtonskom pozicijom. Živela nam Republika Srpska", istakao je Nešić.
Kada su u pitanju najave iz Sarajeva da će zabraniti ulazak u BiH svim zvanicama na Proslavi Dana Republike Srpske koje nemaju državljanstvo Bosne i Hercegovine, Nešić kaže da bi tako nešto bilo kršenje međunarodnih konvencija o slobodi kretanja.
"Takve najave nisam čuo i to niko ne može uraditi. Zna se kome se i kako može zabraniti ulazak u BiH, a to su samo lica koja su opasna po bezbednost. To bi bio ozbiljan skandal i kršenje međunarodnih ugovora i konvencija o slobodi kretanja. I to znaju i oni koji su takvu glupost izgovorili. Oni u stvari takvim izjavama lažu svoj narod", naglašava Nešić.
Deveti januar slavi se kao Dan Republike Srpske jer je tog datuma 1992. godine nastala pod prvobitnim nazivom Republika srpskog naroda u BiH.
Srpsku su osnovali srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH nakon što su preglasani u ključnim pitanjima o opstanku Jugoslavije, a pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba, koji su imali status konstitutivnog naroda.