Amerikanci, koji su kao glavni i projektanti i neimari učestvovali u zidanju lažne države, odavno su se ustoličili i kao glavni saveznici Prištine i na vojnom planu.
Najnovija pomoć i potvrda da ne odustaju od naoružavanja "vojske Kosova", koja ni po jednom međunarodnom slovu ne bi smela da postoji, dolazi u vidu protivtenkovskih raketa "džavelin", koje Sjedinjene Američke Države planiraju da isporuče režimu Aljbina Kurtija.
Veliko razočaranje ovakvom američkom odlukom izrazio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, posle sastanka sa američkim ambasadorom Kristoferom Hilom, koji ga je i obavestio o namerama Vašingtona. Šef države poručio je da će, uprkos svemu, Srbija nastaviti da se ponaša odgovorno.
"Za nas je od najveće važnosti da mir u regionu ne bude narušen i Srbija će nastaviti da se ponaša odgovorno i da doprinosi stabilnosti na Balkanu", rekao je Vučić, a Hil je istovremeno naveo da će Stejt department zahtev Prištine za isporuku raketa uputiti Kongresu, čime počinje zvanična procedura.
Inače, pomenuti američki bacač jedan je od pet najboljih protivtenkovskih raketnih sistema na svetu, koji je sposoban da probije i najsofisticiraniji oklop.
Bivši načelnik pešadije Vojske i predsednik Udruženja ratnih dobrovoljaca Srbije 1990-1999. general Milorad Stupar objašnjava za "Novosti" da nije iznenađen ovim potezom i ukazuje na to da je, po njegovom mišljenju, sve učinjeno imajući u vidu da je Srbija "tenkovska sila" i da bi se u slučaju napada naših snaga, dodatno osnažile snage tzv. Kosova.
On navodi da je jasno da "separatisti koji se pripremaju za oružanu borbu, žele njome da dođu do konačnog rešenja za Kosovo i Metohiju".
Stupar objašnjava da je sistem "džavelin" nosilac protivoklopne borbe, jer ga je teško uočiti, i da nanosi velike gubitke oklopnim sredstvima.
Protivoklopni sistem 'džavelin' je poznat još od 1996. godine u američkoj vojsci, a pokazao se u ratovima u Iraku, Avganistanu i Ukrajini. Sistem je izuzetno dobar. Ima kameru za navođenje koja obezbeđuje najjednostavniju upotrebu po principu "ispali i zaboravi". Dovoljno je da poslužilac na lanseru uoči cilj, ispali raketu koja ide prema cilju bez navođenja, samostalno napada cilj odozgo gde je oklop sadašnjih tenkova najslabiji. Domet je 2.500 metara.
Stupar podseća da Amerikanci, poput Britanaca i Nemaca, rade nešto što nije dozvoljeno po međunarodnom pravu, jer na prostoru KiM, osim Kfora, ne bi trebalo da postoji nikakav sistem koji služi za oružanu borbu.
"Bez obzira na to koliko se oni naoružavaju, oni su za nas po opremljenosti i po znanju starešinskog kadra i po borbenom moralu ipak slabiji", dodaje.
I ne samo da svoje naoružanje, potpomognuti sa svih savezničkih strana, osavremenjuje, vojska tzv. Kosova planira i da što pre pilotira projekat obaveznog služenja vojnog roka. Uz dodatno jačanje KBS, krije se spakovana namera da preko regrutacije najsposobnijih Srba, sprovedu etničko čišćenje. A samo tokom poslednjih godinu dana 13 odsto naših sunarodnika napustilo je sever KiM zbog zastrašivanja i maltretiranja.
Ovi planovi Prištine, uz naoružavanje i uvežbavanje snaga spolja, dodatno su dobili zamah i posle posete šefa diplomatije Velike Britanije, Dejvida Kamerona, zemlje koja je uz SAD, jedna od glavnih pomagača lažne države na vojnom planu.
Pred istek 2023. godine, i bivši ministar odbrane tzv. Kosova Armend Mehaj izrazio je zadovoljstvo ulaganjima SAD u naoružavanje zabeleženim i tokom njegovog mandata i istakao očekivanja da Kosovo što pre uđe u NATO jer je to, kako je rekao, "bezbednost za NATO, Balkan i Republiku Kosovo".
Na ovo vojno zahuktavanje armije Aljbina Kurtija, upozorio je i predsednik skupštinskog odbora za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun, koji je naveo da "srpski narod na Kosovu posebno zabrinjava to što Priština planira da uvođenje obaveznog vojnog roka, koje e bilo predviđeno 2028, značajno pomeri unazad".
"Ove godine planiraju pilot-projekat sa obaveznim služenjem vojnog roka. I dalje ne znaju da li će to biti ukupno tri meseca ili tri meseca letnjeg služenja, tri zimskog. To može stvoriti veliki problem srpskom narodu, da bude dodatni pritisak na njih da se isele ili da služe KBS, koja je glavni činilac ugrožavanja njihove bezbednosti", dodaje Drecun.
On je istakao da je za tri godine Kurtijeve vlasti u opremanje, razvojno naoružanje i obuku KBS uloženo 290 miliona evra.
Vojni analitičar, potpukovnik u penziji i bivši oficir KOS Ljuban Karan ističe da je Britanija jedna od većih sila koje podržavaju prištinsku vlast i da nastupa agresivno i objašnjava da su posetom Kamerona dobili dodatna krila.
"To se vidi po nekim aktivnostima koje su usledile, a koje su ozbiljna pretnja srpskom narodu na teritoriji KiM. Nije problem to što će pozivati Albance na služenje vojnog roka, već što će pozive upućivati i Srbima. Sve je smišljeno radi daljeg etničkog čišćenja. Sada mladići počinju da razmišljaju kako da izbegnu vojni rok, a jedina im je mogućnost da se isele ili da za odbijanje snose posledice.
Prema Rezoluciji 1244 jedina vojna formacija koja može boraviti na tzv. Kosovu je Kfor. A i pored toga se u južnoj srpskoj pokrajini uveliko odvija proces naoružavanja tzv. kosovskih bezbednosnih snaga.
Budžet KBS za 2023. godinu iznosio je 123 miliona evra, a tokom 2022. u inostranstvu je obučeno 2.547 vojnih lica. Snage trenutno broje oko 3.500 vojnika, a prema planu Prištine, do 2028. godine treba da ih bude 8.000 (5.000 oficira i vojnika i 3.000 rezervista).
Vlada u Prištini je 2018. godine usvojila plan transformacije tzv. kosovskih bezbednosnih snaga snaga u "vojsku" i za to je određen rok od deset godina, koji se očigledno skraćuje. U međuvremenu, pripadnici KBS prošli su brojne obuke za rukovanje protivtenkovskim oružjem, povećavao se broj specijalaca, kao i godišnji budžet za odbranu.