Srbija i Balkan

Koliko će biti "šarene" skupštinske klupe: Poznato kako će izgledati nov saziv (GRAFIKA)

Počeo je da teče rok od 30 dana za konstituisanje novog saziva parlamenta
Koliko će biti "šarene" skupštinske klupe: Poznato kako će izgledati nov saziv (GRAFIKA)© Milos Tesic/ATAImages

Nakon ponovljenog glasanja na pojedinim biračkim mestima, Republička izborna komisija proglasila je konačne rezultate vanrednih parlamentarnih izbora.

Od 12. januara počeo je da teče rok od 30 dana za konstituisanje novog saziva parlamenta. Mandati se, shodno Zakonu o izboru narodnih poslanika, dodeljuju po redosledu sa liste, počev od prvog na listi, a svaki treći poslanik u parlamentu mora da bude žena.

Poznato je kako će izgledati sastav u skupštinskim klupama.

Apsolutnu većinu imaće lista Srpske napredne stranke koja bi mogla samostalno da formira vlast, jer ima više od 126 poslanika, što je skupštinska većina.

Najveća opoziciona grupacija je lista Srbija ne sme da stane koja je okupila čak šest partija, a za sada je nepoznato koliko će koja imati poslanika, jer javnosti nije dostupan koalicioni sporazum koji su postigli pre izbora.

Mediji su pre utvrđivanja izborne liste Srbije protiv nasilja pisali o tome da je dogovor kočilo to što nisu mogli da usaglase koliko bi ko trebalo da ima poslanika.

Trenutno najveći problem u ovoj koaliciji je to što postoji neslaganje politički lidera o tome da li bi trebalo prihvatiti mandate ili ne. U slučaju da ne prihvate poslaničke mandate, oni bi pripali Srpskoj naprednoj stranci.

Socijalistička partija Srbije zabeležila je lošiji rezultat na ovim izborima, što se odrazilo i na broj poslaničkih mesta koji će imati u ovom sazivu – 18.

I koalicija NADA Miloša Jovanovića zabeležila je lošiji rezultat na ovom glasanju, ali u Skupštini Srbije ostaje sa 13 poslanika.

Zanimljivost je što u ovom skupštinskom sazivu neće biti poslanika Pokreta Dveri i Srpske stranke Zavetnici koji su ostali ispod cenzusa.

Neće biti ni Narodne stranke čiji je najglasniji predstavnik u prošlom sazivu bio Miroslav Aleksić, ali je u međuvremenu napustio partiju i formirao svoju, nakon čega je bio nosilac opozicione liste.

Najveća manjinska partija u parlamentu biće Savez vojvođanskih Mađara, koji će verovatno i ovog puta biti deo vladajuće koalicije.

U Narodnoj skupštini će jedini albanski poslanik i dalje biti Šaip Kamberi koji je opet došao do poslaničkog mandata.

Najveća novina u ovom sazivu biće poslanici liste "Mi – Glas iz naroda" koju predvodi dr Branimir Nestorović, a koji će prvi put sesti u poslaničke klupe.

Iako je rok čak u junu, predsednik Srbije i osnivač Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić najavio je da bi nova vlada mogla da bude formirana već početkom marta, a to znači i da bi novi saziv Narodne skupštine već tada počeo sa radom.

I dok u Srbiji teku rokovi za formiranje skupštinskog saziva i nove vlade, prozapadna opozicija tražila je da Evropski parlament raspravlja o srpskim izborima i optužbama za navodne izborne neregularnosti, a što će se i dogoditi u sredu, 18. januara.

image