Kako su ambasadori dospeli u slučaj "državni udar": Burna rasprava u Skupštini Crne Gore (VIDEO)

Godinama nakon vođenja slučaja "državni udar" u javnost dospevaju dokazi o tome da li su sudije radile svoj posao u skladu sa zakonom

Ni sedam godina od početka suđenja za takozvani državni udar u Crnoj Gori nema tačke na taj slučaj, ali je strasti dodatno podgrejala rasprava sudije koja je vodila taj slučaj, Suzane Mugoše, i jednog od okrivljenih lidera Demokratske narodne partije Milana Kneževića.

Na saslušanju održanom u Skupštini Crne Gore Mugoša se pojavila kao kandidat za vrhovnog državnog tužioca i odgovarala na pitanja članova Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu.

U jednom trenutku u sali se našao i Knežević koji je Mugošu optužio da mu je uništila život i porodicu vodeći taj slučaj zasnovan na lažnim svedocima i dokazima.

Pozvao je Mugošu da kaže ko je kupio presudu u "državnom udaru" na Apelacionom sudu, da kaže ime korumpiranog sudije, kakve su njene namere sa korumpiranim službenicima policije Petrom Lazovićem, njegovim ocem Zoranom, kao i sa odbeglim Ljubom Milovićem.

Knežević je kazao i da je Mugoša ista kao i njena prijateljica Vesna Medenica, koja je bila uhapšena a protiv koje se već vodi sudski postupak i zatražio od Mugoše da kaže da li je istina da je Medenicu molila da njena ćerka položi ispite.

On je rekao da je Mugoša tražila od okrivljenih u "državnom udaru" da se nacionalno izjasne "kako bi čuli da smo Srbi kako bi javnost mogla da projektuje da samo Srbi žele da ruše ustavni poredak".

"Vi ste kroz sudijsku funkciju verovatno omogućili i iznos koji je uplaćen vašem mužu. Znači, sve vreme ste trgovali uticajem sudije u Višem sudu", rekao je Knežević.

Međutim, odgovarajući na optužbe, Mugoša je iznela novu informaciju, da je odluka Apelacionog suda o okidanju presude kojom su Srbi osuđeni na višegodišnje zatvorske kazne doneta na primorju.

"Umesto što se bavi mnome, Knežević treba da se pozabavi ko je s kim bio po primorju i sa ambasadorima dogovorio ukidanje presude", rekla je Mugoša.

Na to je Knežević tražio da Mugoša ode u Specijalno državno tužilaštvo i da izjavu o svojim saznanjima.

Poslanik vladajućeg Pokreta Evropa sad Darko Dragović dan kasnije ocenjuje da je izjava Mugoše ozbiljna optužba na račun sudija Apelacionog suda, te da SDT mora u najkraćem mogućem roku da je sasluša.

"Međutim, ako njeni navodi budu proizvoljni i rezultat njenog ličnog nezadovoljstva, onda Mugoša mora da preuzme odgovornost zbog neosnovanih optužbi nevinih ljudi. Tada će itekako biti sporan njen kredibilitet za dalji rad u pravosuđu", naveo je Dragović za RTCG.

Presudom Višeg suda su 2019. na pet godina zatvora osuđeni su, između ostalih, Andrija Mandić i Milan Knežević, uz obrazloženje da su na dan izbora 16. oktobra 2016. planirali "državni udar".

U februaru 2021. godine, Apelacioni sud je ukinuo osuđujuću presudu Višeg suda.

Prepiska sa Skaj aplikacije policijskih službenika Petra Lazovića i Ljuba Milovića pokazala je da su pokušavali da potkupe sudiju Apelacionog suda kako bi bila potvrđena osuđujuća presuda, tačnije se neće žaliti novca da predstavnici Srba budu osuđeni.

Poruke u telefonu Vesne Medenice pokazale su da ni tadašnja predsednica Vrhovnog suda nije bila zadovoljna što su predstavnici Srba oslobođeni.