Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je danas da je pokušaj ukidanja platnog prometa u dinarima jedna od najtežih odluka premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija i Prištine, koja za cilj ima egzodus srpskog naroda.
On je za RTS rekao da kada nekome hoćete da ukinete plate i penzije, stipendije, materijalna primanja, jasno je da želite da se obračunate sa srpskim narodom.
"Reč je o protivpravnoj odluci i mi smo se snažno suprotstavili ovakvom načinju gaženja srpskog naroda na KiM", istakao je Petković.
On je pojasnio da je od prvog momenta kada je obelodanjena namera da se sprovede ta odluka počela diplomatska borba Beograda.
"U tom smislu, medijsko obraćanje je samo jedan segment onoga što radimo kada je reč o našoj diplomatskoj borbi koja traje gotovo danima. Predsednik Aleksandar Vučić je imao brojne sastanke sa uticajnim ljudima u svetu kojima je rekao šta može da se desi ako odluka stupi na snagu. Mi smo ovde u Beogradu krenuli sa brojnim diplomatskim kontaktima, sastancima sa bankarskim sektorom, poštom, predočili smo katastrofalne posledice te odluke", kazao je Petković i dodao da se vodi ozbiljna diplomatska bitka da ta odluka Prištine ne stupi na snagu.
On je naglasio da su svima u Evropskoj uniji jasno predočili katastrofalne razmere ukoliko ovakva jednostrana odluka Prištine stupi na snagu.
"Ja svakako očekujem da se ispuni ono što je gospodin Lajčak rekao, a to je da se nada rešenju koje se neće završiti sa negativnim posledicama. To je izuzetno važno, jer ako Bisljimi govori da dinar ne može na prostoru KiM, da oni koji koriste dinar su prekršioci zakona, pa hajde, kada već otvaraju pitanje valute na Kosovu i Metohiji, da otvorimo i pitanje statusa evra na prostoru Kosova i Metohije", ukazao je Petković.
Kada se ode na sajt Evropske centralne banke, navodi Petković, može se videti da tamo jasno stoji da valuta evro nije zakonsko sredstvo plaćanja na Kosovu i Metohiji.
Priština nije potpisala sporazum sa Evropskom centralnom bankom
"I Bisljimi i Kurti i svi u Prištini koriste evro na divlje i oni se sada usuđuju da govore da je dinar protivzakonit i da nema pravo da bude na prostoru Kosova i Metohije. A zapravo jedina emisiona banka koja dozvoljava valutu na Kosovu i Metohiji je Narodna banka, a ta valuta jeste dinar, a ne evro. Jer nikakav sporazum, nikakav dogovor takozvano Kosovo nikada nije potpisalo ni sa Evropskom centralnom bankom, ni sa Evropskom unijom", podvukao je direktor Kancelarije za KiM.
On je napomenuo da će i to pitanje biti posebno otvoreno, "da vidimo kako oni koji su prekršioci evropskih normi, standarda i propisa, sada mogu da ukinu dinar na prostoru Kosova i Metohije".
"Na kraju krajeva, kada pogledate i briselske dijaloge i sve sporazume koji se odnose na formiranje Zajednice srpskih opština, to se sve zasniva na funkcionisanju institucija koje su u platnom prometu države Srbije, koje se odnose na platnu transakciju u dinarima", objasnio je Petković.
Prikupljeni potpisi za smenu gradonačelnika u Kosovskoj Mitrovici i Leposaviću
Direktor Kancelarije za KiM dodao je da su prikupljeni potpisi za smenu gradonačelnika na severu, u opštinama Kosovska Mitrovica i Leposavić, a da od danas počinje prikupljanje potpisa i u Zvečanu i Zubinom Potoku.
"Neophodno je da dođe ne samo do smene tih lažnih nelegitimnih gradonačelnika, već i do smene albanskih nelegitimnih odbornika koji su takođe izabrani na tim izborima u aprilu prošle godine", rekao je Petković.
On je istakao da danas u devet časova počinje prikupljanje potpisa u Zvečanu i Zubinom Potoku i da očekuje da će vrlo brzo građani i u te dve opštine prikupiti potpise i tako jasno staviti do znanja da "takozvani gradonačelnici nemaju šta da traže u opštinama i institucijama koje pripadaju Srbima".
Petković je kazao da je od 5. decembra, kada je pokrenuta inicijativa za smenu gradonačelnika u četiri opštine na severu Kosova i Metohije, nastala potpuna panika u Prištini i da su prištinske vlasti na razne načine pokušavale da spreče taj proces.
"Kad bih vam pričao o svim mogućim potezima Prištine i tog albanskog lokalnog rukovodstva u četiri opštine, mogao bih knjigu da napišem koji su sve to bili izmišljeni razlozi i opstrukcije, samo da ne bi došlo do početka prikupljanja potpisa", rekao je Petković.