Bivši američki ambasador: Srbija je sama, Zapad ohrabruje Kurtija
U zapadnim krugovima postoji značajna podrška Aljbinu Kurtiju, a rezultat je da on ne odustaje od agresivnog stava, kaže bivši američki ambasador Vilijem Montgomeri komentarišući uporno odbijanje premijera privremenih prištinskih institucija da primeni Briselski sporazum, ali i sugestije međunarodne zajednice vezane za krizu na severu Kosova i Metohije.
Montgomeri za Tanjug, odgovarajući na pitanja koja su mu upućena uoči susreta Aljbina Kurtija i Aleksandra Vučića u Briselu, navodi da se plaši da će u nastojanju Zapada da "reši" kosovsko pitanje, oni ohrabriti Kurtija da preduzme korake kojima se Srbija sve više gura "u ćošak".
"Ništa dobro ne može da proizađe iz toga. U njihovim nastojanjima da 'reše' kosovsku krizu, to bi moglo da je znatno pogorša", konstatuje Montgomeri.
Na pitanje vidi li kompromisno rešenje za situaciju na Kosovu i Metohiji, Montgomeri kaže:
"Biću iskren. Srbija je sama. Nijedna od vodećih zemalja koje su uključene, računajući SAD, Nemačku, Francusku i Veliku Britaniju ne želi kao konačno rešenje bilo šta osim da Srbija prizna nezavisnost Kosova u njegovim sadašnjim granicama. Razlike među zapadnim zemljama su naprosto oko toga kako to postići. Niko ne želi nasilje i, posledično, neki to argumentuju tako da ohrabruju Kurtija da Srbiji pruži više vremena po pitanju registarskih tablica ili da pokaže više fleksibilnosti oko primene Briselskog sporazuma."
"Koliko ja znam, nijedna zapadna vlada ne razmišlja o koracima koji bi Srbiji dali bilo kakav prostor", ističe on.
Na pitanje šta Srbija može da uradi u ovom trenutku kako bi zaštitila svoje interese, Montgomeri podseća da je postojao trenutak pre nekoliko godina kada su Aleksandar Vučić i Hašim Tači razmišljali o aranžmanu koji bi doneo patnju, ali bi bio izvodljiv (podela).
"Na to moguće rešenje Angela Merkel je stavila veto. I u stvari, Tači bi se susreo sa izuzetnim poteškoćama od strane kosovskih političkih partija da sklopi ovaj sporazum, posebno pošto Kurtijev pristup snažno ohrabruju spoljnopolitičke grupe u mnogim zapadnim zemljama, uključujući u SAD", zaključio je Montgomeri.