Najtiražniji nemački list: Moguće drugo bojište u Evropi, Vučić pomaže Putinu uoči evropskih izbora

"Pomirljiva politika" prema predsedniku Srbije dovešće do istih rezultata kao u slučaju predsednika Rusije, tvrdi tabloid "Bild"

Nemački "Bild" i njegovi balkanski stručnjaci iznose najnoviju tezu o mogućem rasplamsavanju konflikta u Srbiji, predvidljivo dovodeći to u vezu sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i njegovim srpskim kolegom Aleksandrom Vučićem.

Da li će Putin uskoro podstaći novi rat u Evropi, pita se najtiražniji nemački tabloid, i ukazuje na upozorenje izvesne Austrijanke Keti Šneberger koju opisuje kao "evropsku aktivistkinju" i balkansku ekspertkinju: "Putin će otvoriti drugo bojište na tlu Evrope pre evropskih izbora na Balkanu, uz Vučićevu pomoć."

Pod "mogućim bojnim poljem", pojašnjava nemački list, ona misli na sukob na "Kosovu" i primećuje da Srbija tu teritoriju smatra svojom autonomnom pokrajinom. 

"Ista pomirljiva politika kao protiv Putina dovešće do istog rezultata i sa Vučićem. Niko ne može da kaže da to nije očekivao", konstatovala je ona.

U manje eksplozivnom nastavku teksta, Jakov Devčić, šef kancelarije za Srbiju i Crnu Goru Fondacije "Konrad Adenauer", bliske Hrišćansko-demokratskoj uniji (CDU), ocenjuje da je situacija na čitavom Zapadnom Balkanu krhka.

"Vrući rat je malo verovatan, jer većina Srba ne želi da u bilo kom obliku prizna 'Kosovo', ali ni da ratuje za njega. Bez većeg zapadnog, a samim tim i nemačkog prisustva na severu Kosova, neće biti mira i bezbednosti na Zapadnom Balkanu", smatra Devčić.

Da bi opravdao nadnaslov i naslov teksta ("Moguće drugo bojište u Evropi: Da li Putin ovde planira sledeći rat?"), "Bild" taksativno nabraja događaje iz prethodne dve godine koje tumači kao "jasan signal" Srbije Rusiji, koji datira iz septembra 2022. godine.

List podseća da su tada na marginama Generalne skupštine UN ministri spoljnih poslova Srbije i Rusije potpisali sporazum o budućoj saradnji – šest meseci nakon početka ruske Specijalne vojne operacije. Povrh toga, "optužuje" dalje nemački list, Srbija još uvek ne uzima učešće u EU sankcijama prema Rusiji, a u maju 2023. godine tadašnji šef obaveštajne službe Aleksandar Vulin predstavljao je Srbiju na bezbednosnoj konferenciji u Moskvi.

"Postoje jasne proruske struje u srpskom političkom pejzažu. I bivši šef obaveštajne službe Vulin, i šef diplomatije Ivica Dačić, zastupaju proruske stavove. Moskva zna kako da politički iritira Zapad", primećuje sagovornik Bilda.

Istovremeno, ukazuje "Bild" da bi potkrepio svoju tezu o drugom Putinovom frontu u Evropi, na severu Kosova dolazi do ozbiljnih sukoba između vojnika Kfora (NATO) i kosovskih Srba. Tom prilikom povređeno je 30 vojnika NATO-a.

U septembru 2023. godine, tenzije dodatno eskaliraju u Banjskoj i dolazi do ubistva kosovskog policajca i četvorice Srba. Milan Radoičić, bivši potpredsednik Srpske liste, preuzima odgovornost za napad, odlazi u Srbiju, gde je uhapšen, ali ubrzo i pušten.

"Istraga je još u toku. Radoičiću je zabranjen izlazak iz zemlje. Važno je da EU i SAD nastave da zahtevaju sveobuhvatnu istragu o tome šta se desilo sa srpske strane", rekao je Devčić.

Nemački tabloid podseća da je u oktobru 2023. umesto na samit EU-Balkan, Vučić otputovao u Kinu, gde se sreo sa Putinom. Tom prilikom na marginama samita "Puta svile" potpisao je sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom.

U januaru 2024, podseća "Bild", Srbija najavljuje ponovno uvođenje obaveznog služenja vojnog roka. Za list je to isto što i mobilizacija.