Iguman Manastira Hilandar arhimandrit Metodije poručio je na svečanosti povodom osvećenja i otvaranja Srpske dopunske škole "Sveti Sava" u novim prostorijama pri Kancelariji manastira Hilandar u Solunu, da je važno da čuvamo srpski jezik i da Hilandar daje tome svoj doprinos.
Metodije je naglasio da je Hilandar malo više od osam vekova, kao što je to radio Sveti Sava, spajao srpski i grčki narod.
"Meni će biti za mesec dana 30 godina kako sam došao na Svetu goru, veći deo života sam proveo na Svetoj gori među bratskim grčkim narodom i od braće Grka sam naučio vrlo važnu stvar, da mnogo poštuju svoj jezik, ponosni su na njega i čuvaju ga. Od grčkog jezika potiče mnogo međunarodnih izraza", rekao je Metodije na svečanosti u hotelu "Makedonia Palac", u prisustvu predstavnika srpske zajednice u Solunu, SPC, ministra bez portfelja zaduženog za dijasporu Đorđa Milićevića i predstavnika Soluna i državnih organa Grčke.
U Solunu je danas osvećena i svečano otvorena Srpska dopunska škola "Sveti Sava" u novim prostorijama, koju će pohađati ukupno 94 učenika.
Škola je svečano otvorena u prisustvu ministra bez portfelja zaduženog za dijasporu Đorđa Milićevića, arhimandrita Metodija, igumana Manastira Hilandar, upravnika Kancelarije Manastira Hilandar u Solunu protojereja-stavrofora Aleksandra Pavlovića i konzula Srbije u Solunu Jasmine Milačić.
Vrpcu su zajedno presekli iguman Metodije i ministar Milićević.
Otkrivena je tabla na kojoj piše - Sveti Manastir Hilandar sa očinskom ljubavlju daruje ovu školu u slavu i čast Svetom Savi. Iguman sa svojim bratstvom u Solunu 27. 1. 2024.
Na osnovu dogovora između Kancelarije manastira Hilandar u Solunu i Generalnog konzulata Srbije u Solunu, na predlog manastira Hilandar, od školske 2023/24. godine nastava na srpskom jeziku odvija se u prostorijama kancelarije i u tu svrhu prostorije su renovirane i opremljene potrebnim nameštajem i nastavnim sredstvima.
Učenici pohađaju nastavu na srpskom jeziku, u tri učionice.
Povodom nastave na srpskom jeziku koja je organizovana u Solunu, u školskoj 2023/24. godini došlo do promene u korišćenju prostora.
U prethodnih 12 godina, sve do školske 2022/23. godine, za nastavu na srpskom jeziku koristile su se prostorije u 34. Osnovnoj školi u Solunu, koje su se ustupale bez novčane nadoknade.
Nastavu izvodi honorarna nastavnica Ana Džoganović.
Roditelji i zaposleni navode da su uslovi za izvođenje nastave veoma dobri, a da se deca i nastavnica se osećaju dobrodošlo i podržano od domaćina.
Promena mesta za izvođenje nastave na srpskom jeziku zasnovana je na zajedničkim ciljevima usmerenim na očuvanje srpskog identiteta, jačanju veza između srpske zajednice i verske zajednice, negovanju veza sa maticom i stvaranju zajedništva između predstavništva Republike Srbije, Srpske pravoslavne crkve i građana.
Održavanje nastave u prostorijama koje su vlasništvo Srpske pravoslavne crkve u Grčkoj, veoma je dobro primljeno od roditelja.
Na svečanosti će večeras nastupiti dečiji hor Srpske dopunske škole "Sveti Sava", folklorske igre Kulturno umetničko društvo "Dimitrije Koturović" i Beogradski muški hor.
Republika Srbija je u prethodne tri godine otvorila 34 dopunske škole srpskog jezika širom sveta.