Srbija i Balkan

Da li se sprema udar na Srpsku? O'Brajen podržao Šmita i njegovu primenu "bonskih ovlašćenja"

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik o poseti O'Brajena kaže da je reč o "čoveku koji voli da kaže da je Dejtonski sporazum izašao iz njegovog pera"
Da li se sprema udar na Srpsku? O'Brajen podržao Šmita i njegovu primenu "bonskih ovlašćenja"Getty © Alex Wong / Staff

Pomoćnik američkog državnog sekretara Džejms O`Brajan sastao se danas u Sarajevu sa članovima Predsedništva BiH, gde se pojavio u društvu ambasadora SAD u BiH Majklom Marfijem.

U zgradi Predsedništva ugostili su ga predsedavajući Predsedništva BiH, predstavnik Hrvata, koji je u to državno telo izabran glasovima Bošnja, Željko Komšić, srpski član Željka Cvijanović i bošnjački Denis Bećirović.

Prethodno O`Brajan je razgovarao sa visokim predstavnikom u BiH Kristijanom Šmitom, koji u Republici nije priznat, a iz Ambasade SAD je saopšteno da je američki zvaničnik podržao aktivnosti nemačkog diplomate i nametanje njegovih odluka, odnosno primenu tzv. "bonskih ovlašćenja".

Kako je iz Ambasade SAD saopšteno na Iksu, O`Brajan je potvrdio snažnu američku podršku visokom predstavniku i njegovom, kako se navodi, korišćenju "bonskih ovlašćena" za "sprovođenje i odbranu Dejtonskog mirovnog sporazuma, podršku BiH i njenim institucijama, kao i obezbeđivanje funkcionalnosti tih institucija", te "suzbijanje huškačke retorike i delovanja usmerenih na njihovo potkopavanje".

Dodik: Srpska će pružiti ruku svima, ali neće podići ruke ni pred kim 

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik o poseti O'Brajena kaže da je reč o "čoveku koji voli da kaže da je Dejtonski sporazum izašao iz njegovog pera".

"Za nas će to biti prilika da vidimo da li Stejt department želi pozdraviti pozitivne trendove i dogovore političkih predstavnika u BiH ili će po uzoru na njihovu ambasadu pokušati da te trendove zaustave. To će biti prilika da vidimo da li sila, što SAD jesu, želi BiH kao suverenu ili podaničku strukturu", napisao je Dodik na Iksu.

Dodik navodi da je pisac Dejtonskog sporazuma mogao da svedoči decenijama uspešne izgradnje mira i progresa na njegovim temeljima.

"Pisci Dejtonskog sporazuma razumeli su da je neophodno jedno pravilo koje vlada svima - da nema nametanja volje jednog naroda drugima, tj. da je potreban dogovor sva tri. Sav realan napredak dugujemo našim dogovorima na osnovu tog pravila", navodi Dodik.

On kaže da se godinama progres u BiH onemogućava željom nekih centara i politika da se nametne novo pravilo, koje u prevodu znači - jedan narod da vlada drugima. To je bilo, kako kaže, nemoguće u 20. veku i ostaje nemoguće i u 21. veku ako se želi stabilnost, razvoj i put napred.

"Republika Srpska želi da se pojačaju pozitivni trendovi i želi razgovore i dogovore unutar BiH. Ne pristajemo i nećemo pristati na nametanja. Podržavamo Ustav BiH, dakle ustavnu BiH i odbacujemo vanustavnu, nametnutu BiH. Dakle, BiH će biti ustavna, ili je neće biti. Ovakva kakva je sada bolje da ne postoji. Ulozi stranaca mora doći kraj", ističe Dodik.

Dodik je rekao da BiH pripada Srbima, Bošnjacima, Hrvatima i ostalima.

"Nikome više i nikome manje od drugih. Pisac Dejtona bi to morao da zna. Suverena zemlja je samo ona koja pripada sebi, u BiH to znači konstitutivnim narodima. Republika Srpska pružiće ruku saradnje svakome i neće podići ruke predaje nikome", rekao je Dodik.

Podsećamo, Kristijan Šmit nije priznat u Republici Srpskoj jer njegovo imenovanje nije potvrđeno u Savetu bezbednosti UN kako je to predviđeno Dejtonskim mirovnim sporazumom.

image