Apelacioni sud oslobodio okrivljene za ubistvo Slavka Ćuruvije

Prvostepeni sud je presudom koja je osporavana žalbama "selektivnom ocenom dokaza u potpunosti zanemario određene činjenice koje proizlaze iz izvedenih dokaza, a koje međusobno posmatrane pružaju osnov za drugačije presuđenje", navodi se u presudi

Apelacioni sud u Beogradu objavio je presudu donetu pre skoro deset meseci po kojoj su okrivljeni za ubistvo Slavka Ćuruvije - Radomir Marković, Milan Radonjić, Miroslav Kurak i Ratko Romić oslobođeni krivice, objavio je "Insajder", a prenosi N1.

Sud je, usvajanjem žalbi odbrane i delimičnim usvajanjem žalbe tužilaštva, preinačio prvostepenu presudu i okrivljenog Markovića oslobodio od optužbe da je izvršio krivično delo teško ubistvo u podstrekavanju, a okrivljene Milana Radonjića, Miroslava Kuraka i Ratka Romića da su, kao saizvršioci, izvršili krivično delo teško ubistvo.

Apelacioni sud je, kako se navodi, nakon održane sednice veća, doneo odluku da otvori pretres pred drugostepenim sudom, jer je "osnovano izjavljenim žalbama ukazano da je prvostepeni sud i u ponovljenom postupku učinio bitne povrede odredaba krivičnog postupka zbog kojih nije bilo moguće ispitati pravilnost i zakonitost pobijane presude, a takođe nije postupio po nalogu drugostepenog suda i nije otklonio nepravilnosti na koje je ukazano ranije donetim rešenjem Apelacionog suda".

Dodaje se da je prvostepeni sud presudom koja je osporavana žalbama "prekoračio optužbu, povredio identitet optužbe i presude i nije rešio predmet optužbe, a pritom je i selektivnom ocenom dokaza u potpunosti zanemario određene činjenice koje proizlaze iz izvedenih dokaza, a koje međusobno posmatrane pružaju osnov za drugačije presuđenje".

Po oceni Apelacionog suda, i pored svih izvedenih dokaza, tokom postupka nije utvrđeno postojanje organizovane kriminalne grupe, niti je utvrđeno ko je, kada i gde, kao što se navodi u dispozitivu optužnice, učestvovao u sačinjavanju prethodnog dogovora i plana za lišenje života vlasnika, direktora glavnog i odgovornog urednika dnevnog lista "Dnevni telegraf" i nedeljnika "Evropljanin" Slavka Ćuruvije, a nije izveden nijedan dokaz u prilog navodima optužbe, da je takav nalog dat od strane NN lica "iz najviših struktura vlasti".

"Slavko Ćuruvija" fondacija saopštila je da je šokirana odlukom Apelacionog suda da oslobodi nekadašnje pripadnike Resora državne bezbednosti optužene za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije i istakla da je ova presuda duboko uznemirila njegovu porodicu, prijatelje, kolege i poštovaoce.

Prema navodima fondacije, odluka Apelacionog veća je finale "sramotnog procesa" koji je trajao skoro devet godina i koji je, kako tvrde, obilovao čudnim odlukama sudskih veća, prvostepenim presudama pisanim tako da moraju da budu oborene, zastrašivanjem svedoka i odbijanjem da se kao svedoci pozovu oni koji su najviše znali o ovom slučaju.

"Oslobođeni su oni koji su ubili novinara koga je tajna služba prisluškivala i pratila pre samog zločina, čije je ubistvo najavljeno na državnoj televiziji, sa kim su se obračunavali najviši državni zvaničnici, o kome su u državnim medijima plasirane monstruozne laži, čiju je imovinu država uništila, a njegove saradnike proganjala", navodi fondacija.

Advokat Zora Dobričanin Nikodinović, koja je branila dvojicu radnika Državne bezbednosti u postupku za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije, ocenila je da je "pravda spora, ali dostižna", nakon što su njeni klijenti Milan Radonjić i Ratko Romić nakon skoro 10 godina suđenja pravosnažno oslobođeni optužbi.

Dobričanin Nikodinović je za Tanjug navela da je tokom postupka govorila da ne postoji ni jedan dokaz protiv okrivljenih i da je spremna lično da "odrobija" svaki dokaz protiv njih, jer ih nema.

"Pravo je pobedilo pritiske politikanata i stručnjaka za sve i svašta. Ova presuda uliva nadu da istina oslobađa", istakla je Dobričanin Nikodinović.

Predsednik Komisije za istraživanje ubistava novinara Veran Matić izjavio je povodom odluke Apelacionog suda da je danas veoma tužan dan kada je reč o nekažnjivosti ubistava novinara u Srbiji, Evropi i svetu, kao i da presuda predstavlja veliki poraz za društvo u Srbiji i za političku rešenost da se kazni nasilje nad novinarima.

"Posle skoro 25 godina od ubistva Slavka Ćuruvije, 10 godina od početka suđenja, dve prvostepene osuđujuće presude na ukupno 100 godina zatvora za optužene, stigla je oslobađajuća presuda, koja je konačna kada je reč o do sada optuženim licima. Od aprila prošle godine pronose se informacije da je posle otvorenog zasedanja Apelacionog veća doneta oslobađajuća presuda. Neobjašnjivo je da se devet meseci piše otpravak presude", poručio je Matić u saopštenju.

Istakao je i da nema odgovora na brojna pitanja koja mogu da se postave kada je reč o ovoj konačnoj presudi.

"Nadam se da će tužilaštvo uputiti zahtev za zaštitu zakonitosti u ovom slučaju, ali odluka Vrhovnog suda neće imati implikacije po ovu presudu. Ovo je veliki poraz za društvo u Srbiji i za političku rešenost da se kazni nasilje nad novinarima. Ogroman trud je izbrisan odlukom sudija koji očigledno nisu shvatili svoju istorijsku ulogu", naglasio je Matić.

Slavko Ćuruvija ubijen je 11. aprila 1999, tokom NATO agresije na Saveznu Republiku Jugoslaviju, u prolazu zgrade u kojoj je živeo u centru Beograda. Prvo suđenje je počelo juna 2015. – 16 godina nakon ubistva.