Srbija i Balkan

Guverner NBS: Srbija se ne može odreći dinara na KiM

Predlozi da se sredstva građanima doznači u evrima predstavljaju pokušaj da se odnosi Beograda i Prištine predstave kao navodno odnosi između dva državna subjekta, istakla je Jorgovanka Tabaković
Guverner NBS: Srbija se ne može odreći dinara na KiMwww.globallookpress.com © Silas Stein/dpa

Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković izjavila je da je odluka privremenih prištinskih institucija na Kosovu i Metohiji da ukinu upotrebu dinara preduzeta sa namerom pogoršanja sveukupnog položaja srpskog stanovništva i otežavanja elementarnih uslova za njihov život i rad na KIM.

Ona je u intervjuu za današnje "Novosti" rekla da se tu radi o diskriminatorskim i protivpravnim merama kojima se nasilno menja praksa obavljanja platnog prometa za lica čiji su izvori prihoda i poslovanja u dinarima, a koja je uspostavljena i funkcioniše više od 20 godina i kako je naglasila, ne postoje bilo kakve objektivne potrebe za izmenom te dosadašnje dobre prakse.

"Zbog toga je te jednostrane mere neophodno bez odlaganja staviti van snage, jer će njihova primena nesumnjivo voditi eskalaciji problema na KiM i dodatnim pritiscima na već ugroženo srpsko stanovništvo", istakla je Tabaković.

Navela je da će NBS u saradnji sa ostalim državnim institucijama nastaviti da preduzima sve što je u njenoj moći da zaštiti interese građana Srbije koji žive u južnoj pokrajini i spreči posledice koje primena ove odluke može imati na njihov opstanak.

"Privremene prištinske institucije ni u kom slučaju nisu ovlašćene da proklamuju evro, niti bilo koju stranu valutu, jedinom dozvoljenom valutom, niti evro može da predstavlja legalno sredstvo plaćanja na KIM", naglasila je ona.

Kada je reč o predlozima da Beograd sredstva građanima doznači u evrima, ona je ukazala da su ti predlozi pokušaj da se odnosi Beograda i Prištine predstave kao navodno odnosi između dva državna subjekta, umesto kao odnosi centralnih i privremenih institucija autonomne pokrajine Srbije.

Dodaje da bi to takođe Prištini dalo neposredan pristup tim sredstvima, odnosno "mogućnost da ih u svakom trenutku blokiraju, zamrznu ili zloupotrebe".

Iz svih tih razloga pitanje finansiranja srpske zajednice i svih građana i subjekata koji svoje prihode ostvaruju u dinarima može isključivo rešavati uz insistiranje na političkom formatu razgovora, u okviru dijaloga na postojećem nivou, istakla je.

image