Kurti ima savetnika iz Velike Britanije, Nemca poreklom, o kome će tek biti reči narednih dana, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
On je na taj način pojasnio poteze koje Kurti već duže vreme povlači, a koji odstupaju od preporuka zemalja Kvinte.
Ko je spomenuti Nemac i od kada radi za Prištinu?
Prošle godine tokom boravka u Briselu, u društvu Kurtija viđen je profesor Mark Veler.
Ovaj čovek nije novajlija u dešavanjima na Balkanu, jer je bio "pravni savetnik britanske vlade" na Konferenciji u Rambujeu 1999. godine gde je otvoreno bio na strani Prištine.
Nije poznato u kom svojstvu se Veler pojavio u Briselu, ali je sigurno da ima velikog uticaja na trenutnu vlast u Prištini.
Ovaj profesor na Katedri za međunarodno pravo i međunarodne ustavne studije na Univerzitetu u Kembridžu se već tri decenije aktivno bavi pitanjem secesija, pre svega na prostoru Balkana i nekadašnje Jugoslavije. Bivši je direktor i član Lojterpaht centra za međunarodno pravo.
Radio je kao viši ekspert Ujedinjenih nacija za posredovanje i veoma je iskusan stručnjak za međunarodno rešavanje sporova.
Veler je doktorirao međunarodno pravo i međunarodne odnose, pravo i ekonomske i društvene nauke na univerzitetima u Kembridžu, Frankfurtu i Hamburgu, i magistrirao na Flečer školi i Univerzitetu u Kembridžu.
Na osnovu biografije koju je objavio Univerzitet Kembridž, Veler je takođe doprineo izradi Ustava Kosova, kao i izradi Zakona o zaštiti manjina na Kosovu i Statuta Konsultativnog veća zajednica.
Pored Robina Kuka, Mark Veler bio je jedan od posebnih savetnika Tonija Blera.
Objavio je 2009. knjigu pod nazivom "Osporena državnost: borba Kosova za nezavisnost" u kojoj iznosi sve svoje aktivnosti, ali i aktivnosti Zapada sprovedene u nameri da takozvano Kosovo postane država.