"Centar za mir i toleranciju Priština" sa sedištem u Gračanici koji je prošle nedelje od strane ministra tzv. Kosova Dželjalja Svečlje, posle upada policije, optužen da se bavi "sumnjivim aktivnostima prema bezbednosnim institucijama Kosova, MUP-a, Glavnog tužilaštva i Kosovske policije", a koje "predstavljaju rizik po bezbednost Kosova", saopštio je danas da oni nisu nikakva špijunska organizacija, već se bave humanitarnim radom. Predstavnici Centra zatražili su izvinjenje Svečlje i prištinskih medija i zapretili tužbama.
Vladan Trifić, programski direktor u NVO "Centar za mir i toleranciju Priština", sa sedištem u Gračanici, objasnio je na današnjoj konferenciji za medije u Prištini da "neosnovane optužbe i orkestrirana medijska kampanja protiv ove organizacije dovode u opasnost ne samo zaposlene već izazivaju strah kod kompletne srpske zajednice".
"Naša organizacija je od gospodina Svečlje optužena da je špijunski centar da se bavimo sumnjivim i nelegalnim aktivnostima u blizini tri vladine institucije te da naša organizacije ne radi u skladu sa zakonom. Sve je za nekoliko sati palo u vodu, a ostala je jedino optužba za nelegalno pružanje medicinskih usluga za šta su optužene doktorke iz Doma zdravlja", rekao je Trifić.
Dodao je da je "tačno da su ovu NVO, odnosno Centar za zajednice u Prištini, povremeno posećivali lekari koji su preostalim Srbima u Prištini, a ima ih sedmoro, u kancelariji merili pritisak, šećer i holesterol, a te usluge su povremeno koristili i policajci iz stanice policije pored prostorija centra".
Prema rečima Trifića, Centar postoji skoro 25 godina i trenutno ne pruža ni deseti deo usluga kao prethodnih godina. Objasnio je i da "štampa na srpskom ne dolazi odavno, biblioteka je prestala da radi odavno, sa distribucijom paketa hrane i higijene se takođe prestalo".
"Jedan apsolutno humanitarni angažman u skladu sa svim normama u vezi sa lekarskom strukom. Od kada je pružanje usluga starijim osobama – nelegalna aktivnost? Podsećam vas i na Hipokratovu zakletvu i na univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima na druge međunarodne konvencije i deklaracije. Kosovskim zakonima je neukazivanje lekarske pomoći kažnjivo zatvorom do tri godine. Da li doktorke trebale da odbiju da leče?, upitao je Trifić.
Prema njegovim rečima, ministar Svečlja je ranije lično posetio "Centar za zajednice" i razgovarao sa doktorkom koja je sada otužena za ilegalno pružanje usluga.
"Svečlja je udario gde je mislio da je najtanje, po starcima lekarima i nama. Počevši sa neosnovanim optužbama koje su neosnovane i opasne, a kada se uviđajem u prostorijama utvrdio sav besmisao optužbi, nastavilo se sa vađenjem kestenja iz vatre i traženjem opravdanja za svu onu policijsku silu i forenzičku tehniku u akciji. Rezultat spinovanja jeste prijava protiv doktorke", rekao je Trifić.