Srbija i Balkan

Iz Fukušime iscurilo 5.500 litara radioaktivne vode: Nadležni tvrde da nema kontaminacije okoline

Curenje se dogodilo pre nego što je radioaktivna voda oslobođena većine radioaktivnih supstanci i mogla bi da sadrži radioaktivne izotope
Iz Fukušime iscurilo 5.500 litara radioaktivne vode: Nadležni tvrde da nema kontaminacije okolineGetty © Tomohiro Ohsumi

Kompanija "Tepko" koja upravlja oštećenom japanskom nuklearnom elektranom Fukušima, saopštila je da je u životnu sredinu iscurilo oko 5.500 litara kontaminirane radioaktivne vode pre nego što je tretirana. Međutim, istakli su da to nije izazvalo "primetno" povećanje radioaktivnosti u okolini elektrane.

Kompanija tvrdi da nije otkriven nikakav trag kontaminacije van lokacije, objavio je "Figaro".

Curenje je zaustavljeno dvadesetak minuta nakon što ga je u sredu ujutru otkrio jedan radnik, navode iz "Tepka".

"Curenje se dogodilo pre nego što je radioaktivna voda oslobođena većine radioaktivnih supstanci i mogla bi da sadrži radioaktivne izotope kao što su cezijum 137 i stroncijum 90", rekao je portparol kompanije.

Istakao je da kompanija planira da ukloni zemljište koje je kontaminirano tokom curenja.

Nuklearna elektrana Fukušima Daiči uništena je u razornom zemljotresu i cunamiju 2011. godine.

Vađenje rastopljenog goriva iz oštećenih reaktora tek treba da počne.

Posle odobrenja Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), Japan je prošlog leta počeo da u Tihi okean postepeno ispušta više od 1,3 miliona kubnih metara radioaktivne vode iz nuklearke, nakon što je voda prečišćena.

Japan i IAEA uveravaju da je ovaj proces, koji bi trebalo da traje do ranih 2050-ih, bezbedan za zdravlje ljudi i morsku životnu sredinu.

Kina i Rusija su, međutim, izrazile ozbiljnu zabrinutost i obustavile sav uvoz japanskih morskih proizvoda.

image