Hovenijer upozorio Prištinu da odlože zabranu dinara: Već utiče na naše partnerstvo!

Ne čini mi se mudrim da vlada jednostavno ne odgovori na tu zabrinutost. I moram reći da je to naš utisak o onome što se trenutno dešava, naglasio je američki ambasador u Prištini

Američki ambasador u Prištini Džefri Hovenijer ponovio je danas poziv prištinskim vlastima da odlože odluku o zabrani dinara na Kosovu i Metohiji i rekao da je situacija sa dinarom uticala na partnerstvo SAD sa tzv. Kosovom.

On je na konferenciji za medije podsetio da je i pomoćnik američkog državnog sekretara Džejms O'Brajen pre dva dana rekao da prištinske vlasti treba da povuku odluku o dinaru i da je Priština zabranom dinara dovela u pitanje partnerstvo sa SAD, jer je tu odluku donela, uprkos protivljenju Vašingtona.

"Brine me to što sada u svojim intervjuima govore da to neće uticati na naše partnerstvo. Želim da ponovim da to nije tačno. Kako je rekao O'Brajen, ova situacija je već uticala na naše partnerstvo, što je on jasno izneo premijeru Kurtiju. Svaka suprotna sugestija odražava pogrešno predstavljanje važnosti koju pridajemo rešavanju ovog pitanja. Zabrinuti smo, rekao bih čak i frustrirani, što vlada premijera Kurtija to nije uradila, i bilo kakva sugestija da je sve u redu i da smo tiho svi u vezi jedni s drugima jednostavno nije tačna", rekao je on.

Na pitanje novinara na koji je način ta odluka uticala na odnose, Hovenijer je kao primere naveo kritike na nedavno održanoj sednici Saveta bezbednosti, koje je na račun Prištine uputila ambasadorka pri UN Linda Tomas Grifild, što je, kako je naglasio, veoma retko.

"Vrlo je retko i da pomoćnik sekretara SAD za Evropu Džim O'Brajen kritikuje. Vrlo je retko da da intervjuu sa tonom i sadržajem koji je dao. Mislim da to već odražava problem. Nadamo se da ćemo ovo zaustaviti, ne želimo da budemo u ovoj situaciji", rekao je Hovenijer.

Prema njegovim rečima, sve zemlje na koje se Priština oslanja na "putu ka Evropskoj uniji, NATO-u, Savetu Evrope i drugim institucijama" su izrazile stvarnu i jasnu zabrinutost.

"Ne čini mi se mudrim da vlada jednostavno ne odgovori na tu zabrinutost. I moram reći da je to naš utisak o onome što se trenutno dešava", naglasio je on.

On je istakao i da su SAD bile veoma jasne po pitanju odlaganja odluke i da nisu promenile stav, kao i da se nada da će vlada prihvatiti savet SAD.

Hovenijer je rekao i da su SAD jasno naglasile da bi trebalo da postoji procedura da Srbija prenese sredstva u skladu sa regulativom Centralne banke "Kosova", ali koja ispunjava evropske standarde i praksu dobrog upravljanja.

"O uspostavljanju te procedure potrebno je razgovarati u kontekstu dijaloga uz posredovanje EU. Očekujemo da se i Kosovo i Srbija konstruktivno angažuju. Drugo, dok se radi na uspostavljanju ovog dugoročnog procesa, moraju da postoje privremene odredbe koje će omogućiti Srbiji da nastavi da obezbeđuje sredstva za potrebne socijalne usluge. Ovo uključuje isplate socijalnih davanja poput penzija i plaćanja samohranim roditeljima, podršku zdravstvenom i obrazovnom sistemu", rekao je Hovenijer.

Takozvana CBK donela je uredbu kojom se od 1. februara brani upotreba dinara na KiM, a pre dva dana je saopštila da je u saradnji sa bankama i drugim finansijskim institucijama preduzela dodatne mere za kako kažu, lakše sprovođenje uredbe o zabrani korišćenja srpskog dinara.

Rok koji su odredili, kako navode, neće moći da bude duži od tri meseca.