Srbija i Balkan

Zločin bez kazne: 23 godine od napada u Livadicama, za smrt 12 Srba niko nije odgovarao

Zločin u Livadicama desio se u prisustvu međunarodnih snaga bezbednosti i upravo zato predstavlja i poraz međunarodne zajednice koja se pokazala nedoraslom da osigura bezbednost za Srbe na KiM, kažu iz Kancelarije za Kosovo i Metohiju
Zločin bez kazne: 23 godine od napada u Livadicama, za smrt 12 Srba niko nije odgovaraoGetty © Ferdi Limani/Getty Images

Povodom 23 godine od kako je na teritoriji Kosova i Metohije počinjen jedan od najmonstruoznijih terorističkih napada, u kome je poginulo 12 a povređeno 43 Srba, Kancelarija za KiM je saopštila da je poražavajuće to što je zločin u Livadicama zatvoren slučaj.

U Livadicama kod Podujeva, u eksploziji mine koja je bila postavljena ispod mosta na magistralnom putu, u vazduh je dignut autobus "Niš ekspresa". U autobusu su se nalazili raseljeni Srbi koji su u pratnji vojnika Kfora išli u Gračanicu, da obeleže Zadušnice.

U ovom monstruoznom napadu poginuli su: Sunčica Pejčić, Živana Tokić, Slobodan Stojanović, Mirjana Dragović, Veljko Stakić, Nenad Stojanović, Milinko Kragović, Lazar Milkić, Dragan Vukotić i Nebojša, Snežana i Danilo Cokić, koji je imao svega dve godine.

"Ni posle više od dve decenije za ovaj zločin nisu odgovarali ni neposredni izvršioci ni njihovi nalogodavci, što između ostalog svedoči o potpunoj nesposobnosti i nezainteresovanosti privremenih institucija samouprave u Prištini da se suoče sa zlodelima počinjenim u ime takozvanog nezavisnog Kosova, ali i o pasivnosti međunarodne zajednice. Poražavajuća je činjenica da je ovaj slučaj zatvoren, a da je jedinog osumnjičenog, Fljorima Ejupija, koji je u prvostepenom postupku bio osuđen na 40 godina zatvora, tzv. Vrhovni sud Kosova oslobodio 2009. godine, usled nedostatka dokaza", naveli su iz Kancelarije.

Kako su dodali, zločin u Livadicama desio se u prisustvu međunarodnih snaga bezbednosti i upravo zato predstavlja i poraz međunarodne zajednice na Kosovu i Metohiji koja se pokazala nedoraslom da osigura bezbednost za Srbe na KiM, ali i pravdu za sve žrtve.

Iz Kancelarije za Kosovo i Metohiju podsećaju da se još uvek ne zna ko je ubio srpsku decu u Goraždevcu, 14 žetelaca u Starom Grackom, porodicu Stolić u Obiliću, ko skoro svakodnevno pali i ruši srpske kuće i skrnavi crkve i manastire na Kosmetu...

"Nažalost, Srbi su i danas na Kosovu i Metohiji građani drugog reda i izloženi su raznim vidovima diskriminacije, pritisaka i zastrašivanja, što ima za cilj njihovo proterivanje iz pokrajine, a mržnja koja je odnela živote naših sunarodnika u Livadicama i dalje živi, pa je u takvoj atmosferi nemoguće očekivati da Priština učestvuje u normalizaciji odnosa i stvaranju mirnodopskog društva na Kosovu i Metohiji. Upravo zato, zahtevamo od međunarodne zajednice i Prištine da ponovo otvore istrage svih zločina nad srpskim narodom i drugim nealbancima na Kosovu i Metohiji, jer dok god to ne bude učinjeno Kosovo i Metohija će biti utočište i sigurna zona za zlikovce i teroriste", dodali su iz Kancelarije za KiM.

Iz Kancelarije su napomenuli da Vlada Republike Srbije nikada neće prestati da traži pravdu za žrtve ovog i drugih monstruoznih zločina počinjenih širom pokrajine.

image