Drago mi je da je država prepoznala ono što radimo na teritoriji Niške eparhije. Iako odlikovanje glasi na mene, to je priznanje za moje sveštenstvo, monaštvo i sve plemenite ljude koji pomažu na terenu. Ono predstavlja priznanje za naš trud i predanost u pomoći onima kojima je to najpotrebnije. Povod za dodelu ove nagrade je naš humanitarni rad. U toku prošle godine u opštini Medveđa izgradili smo pet kuća za porodice koje nisu imale krov nad glavom. U njima sada živi 16 dece. Za mene je velika radost da smo ih zbrinuli.
Ovako za "Večernje novosti" govori episkop niški Arsenije, koga je predsednik Aleksandar Vučić na Dan državnosti odlikovao Sretenjskim ordenom drugog stepena. Kada je pre sedam godina došao na tron niških episkopa, vladika je pomoć najugroženijima postavio kao najvažniji cilj i predano se posvetio humanitarnom radu, posebno u opštini Medveđa.
"Ni u jednom delu Niške eparhije nema toliko porodica koje imaju troje i više dece kao u ovoj opštini. U zabačenim planinskim selima žive porodice sa desetoro, čak i jedanaestoro dece, najčešće na rubu egzistencije. Dirljivo je videti kako se ti mališani, koji kilometrima pešače do škole, raduju sitnicama za razliku od gradske dece, koja često imaju sve, a nisu srećna. Njihov osmeh ispunjava srce čoveka. Moj san se donekle ostvario kada smo podigli pet modernih kuća i opremili ih nameštajem i belom tehnikom", kaže episkop Arsenije.
Ove godine planiraju da sagrade još dve kuće, kao i kuću u Nišu za mlade koji odrastaju u domovima za decu bez roditeljskog staranja, koji nemaju gde kada napune 18 godina.
Slike napuštenih i zapuštenih sela govore da su svi koji su imali gde, otišli. Vladika kaže da je njegov cilj da nekako zadrži ljude u rubnim delovima Niške eparhije i da im se pomogne da ostanu na svojim ognjištima.
"Ali, ti krajevi se rapidno prazne. Mladi odlaze na studije u Beograd ili Niš i više se ne vraćaju. Narod se iseljava, odlazi u gradove. Ali, Crkva mora da ostane dokle god ima jednog žitelja. Iz zabačenih sela Niške eparhije koja gravitiraju ka Kosovu i Metohiji, Crkva će poslednja otići. Pomažem sveštenicima da ostanu sa narodom. Ako mora da se zatvori škola, mesna zajednica, ambulanta, što je često slučaj, Crkva će se poslednja povući iz tih krajeva. Naša misija nije samo propovedanje jevanđelja, već i briga o ljudima i njihovim potrebama. Stoga se trudimo da ostanemo prisutni i podržavamo sveštenike da ostanu sa svojim narodom. Gde god su ostali hramovi i manastiri na Kosovu ostao je i narod, a tamo gde njih nema, nema ni naroda", ukazuje episkop.
"Nadamo se da će kod političara prevladati razum"
Episkop niški Arsenije kaže da je pitanje zaštite svetinja i očuvanja prisustva na Kosovu i Metohiji zaista teško pitanje, puno neizvesnosti i izazova.
"Nadamo se da će kod političara prevladati razum, mislim na pritisak koji trpimo od Zapada, i da će vladavina prava biti zaštitnik naših svetinja. Crkva ima apsolutno vlasništvo nad crkvama i manastirima. Siguran sam da neće doći do toga da Crkva napusti svoje vernike i svoje svetinje. Verujem da će Bog učiniti da ne budemo primorani da odemo iz njih. Mati Haritina, koja je takođe dobila Sretenjski orden, provela je 62 godine u Pećkoj patrijaršiji, preživela najgore nedaće, ali je ostala i opstala tamo. Verujem da svi naši sveštenici na Kosovu i Metohiji razmišljaju kao ona. Bilo je i biće teško, pogotovo sa ukidanjem platnog prometa. Biće još iskušenja, ali sam siguran da će Crkva dole i ostati i opstati", smatra episkop.
Na pitanje kako se izboriti sa neprekidnim pokušajima Albanaca da prekroje istoriju i tako prisvoje srpske svetinje, on odgovara da je naša dužnost da govorimo istinu, bez obzira na političke pritiske ili pokušaje prekrajanja istorije.
"Albanci mogu da zloupotrebljavaju i prekrajaju istoriju, a naše je da govorimo istinu, ono što jeste i kako jeste. Koliko god da smo mali i ugroženi, naša obaveza je da se borimo za istinu i opstanak. Uzdamo se u Boga u ovim izazovnim vremenima", poručuje episkop niški.
Kaže da primećuje da u crkvu, bar u Nišu, dolazi više mladih i mnogo porodica sa malom decom.
"Takođe, imamo dosta studenata koji se interesuju za veru. Verujem da je tome doprinela i verska nastava. Više od 20 godina imamo veronauku u školi. Posle nesrećnog događaja u školi 'Vladislav Ribnikar' mnogo roditelja je dovelo decu da pevaju u crkvenom horu i da uče o pravim vrednostima. Ali, za mlade duše najvažnije je šta uče od svojih roditelja. Jako je važno šta od njih čuju, kako ih vaspitavaju i kakav im primer daju", ukazuje episkop Arsenije.