Srbija i Balkan

Dodik: Postojao je američki predlog da svaki narod u BiH odluči kojoj će državi da se priključi

Izabran je onaj drugi, Medlin Olbrajt koja je podržavala Dejtonski sporazum i mi danas živimo posledice loših odluka Olbrajtove, rekao je predsednik Republike Srpske
Dodik: Postojao je američki predlog da svaki narod u BiH odluči kojoj će državi da se priključi© FOTO TANJUG/ MILOS MILIVOJEVIC

Zapad se po pitanju nezavisnosti tzv. Kosova udružio da podrži svoje ranije pogrešne odluke, kakva je bila ona o priznanju "Kosova", kao što je svojevremeno donosio pogrešne odluke u vezi sa rešavanjem situacije u Bosni i Hercegovini, čije se posledice i danas osećaju, rekao je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik obraćajući se novinarima u Predsedništvu Srbije.

"Kada čitamo šta se dešavalo kada su se donosile odluke, u Stejt depratmentu je bilo dva predloga: jedan koji je zastupala Medlin Olbrajt, onaj sa Dejtonskim sporazumom, i drugi Sendija Bergera koji se zalagao da se sami narodi opredele gde žele da žive. Mi sada živimo pogrešne odluke Olbrajtove. BiH nikada nije bila u gorem stanju, nikad više nije bila razjedinjena", napomenuo je Dodik.

On je posle sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, kojem je prisustvovala i srpski član Predsedništva BiH Željka Cvijanović, naveo da Republika Srpska želi da pruži šansu BiH i da je vrati u ustavno-pravni poredak.

"Srbija kao garant Dejtonskog sporazuma stoji iza njega i ne okleva da podrži teritorijalni integritet BiH", podvukao je Dodik.

Predsednik Srbije, kako je dodao, treba da zna da je RS ugrožena u pogledu njenih ustavnih prava, oduzeto joj je više od 83 nadležnosti.

"BiH je naša velika mora, ako se BiH ne uspe nastaviti na dejtonske pozicije i ustav, ne vidimo razloga da možemo da dajemo doprinos antiustavnom putu BiH", ocenio je Dodik.

Istakao je i da Srpska nikada neće podržati NATO put Bosne i Hercegovine koji neki priželjkuju, ali da pruža podršku putu u Evropsku uniju.

"Međunarodni faktor je podelio srpski narod, napravio je više problema, nas je ostavio u Bosni i Hercegovini, a sada žele da dezintegrišu teritoriju Srbije", rekao je Dodik i istakao da sada postoje dodatni međunarodni pritisci na Srbiju i RS.

Dogovoreni projekti između Srbije i RS imaju visok prioritet, a vrlo brzo biće formirana zajednička Radna grupa za izgradnju memorijalnog centra u Donjoj Gradini, s obzirom na važnost izgradnje ovog memorijalnog centra.

Dodik je naveo da su Cvijanovićeva i on predsednika Vučića upoznali sa kompletnom situacijom u BiH, kao i da političko Sarajevo blokira mnoge infrastrukturne projekte kao što je izgradnja elektrane Buk-Bijela, aerodrom Trebinje, gasovod prema Banjaluci.

Predsednik Republike Srpske podržao je srpski narod na Kosovu i Metohiji više puta tokom svog obraćanja i ukazao na težak položaj kosmetskih Srba, ali i teške uslove u pregovorima koji su nametani Srbiji.

"Gotovo je nemoguće da niko do sada Srbima nije ponudio rešenje za koje bismo mogli da kažemo: da, o ovome bi trebalo da razmislimo", istakao je Dodik.

Sarajevo bi odavno priznalo samoproglašeno Kosovo, ocenio je Dodik, i upitao zašto bi onda Srbija priznavala teritorijalni integritet BiH.

Odgovarajući na pitanje novinara o primeni Berlinskog sporazuma, predsednik RS je rekao da će Sarajevo morati da donese odluku o kretanju građana između BiH i Kosova i Metohije sa ličnim kartama i podsetio da je Srpska podržavala priključenje BiH inicijativi "Otvoreni Balkan" u okviru koje bi i to pitanje bilo rešeno, ali u Sarajevu to nisu prihvatili.

"Za nas je to vreme odluka koje dolaze, konsultovaćemo se sa Srbijom i tako ćemo odlučivati", rekao je Dodik.

image