U drugoj epizodi emisije "Relativizacija" Ljiljana Smajlović je sa pesnikom i akademikom Matijom Bećkovićem razgovarala o poeziji, srpskom nacionalizmu, kulturi sećanja, ali i to tome šta za njega lično znači Rusija.
Govoreći o pritiscima koji dolaze sa Zapada i koji od Srbije traže da uvede sankcije Rusiji, Bećković je rekao da ne razume kako neko od Srbije, koja je bila pod tolikim sankcijama, očekuje da postupi isto prema drugoj državi, onoj koja je nikada nije bombardovala.
Pritisci sa Zapada su tu da nas ponize, a ne postoji ni jedan razog da Srbija Rusiji uvede sankcije, osim da "izgubi obraz".
Bećković je naglasio da je Rusija velika sila, i da je niko u istoriji nije tretirao drugačije, ali da je sada postalo popularno da se priča kako ona to nije i kako "na zaslužuje sve prirodne resurse koje ima".
Akademik je ukazao i na zapadne licemere, koji pozive na rasparčavanje Rusije ne vide kao ratno huškanje, propagandu i šovinizam.
Kada je reč o NATO bombardovanju Srbije, Bećković je rekao da mnogi na Zapadu ne žele da u Srbiji postoji kultura sećanja, pošto "oni koji nemaju grobove, kao da nisu ni postojali".
"Na isti način kao i komunisti pre njih, i Zapad pokušava da izbriše mrtve, a uskoro će tvrditi da se bombardovanje nije ni dogodilo", rekao je Bećković i naglasio značaj istorije i sećanja u očuvanju nacionalog identiteta, u trenutku kada se na Zapadu nacionalizma stide.
Bećković je govorio i o svojoj supruzi, Ruskinji Veri Pavladoljskoj, kojoj je posvetio svoju poznatu pesmu "Barka".
On je naglasio da su jezik i poezija osnova nacionalnog identiteta, koji neki žele da unište i zamene sopstvenim nacionalizmom, krijući se iza maske "kosmopolitizma".
"Mi smo pesnički narod. Žeđ za poezijom je prva žeđ srpskog naroda, koju nikada nije utolio", rekao je poznati pesnik.
Bećković je rekao da je Gete jedino u srpskoj poeziji našao da zvezde pričaju, i rekao da narod koji ima takvu poeziju zalužuje bolju istorijsku sudbinu i ne zaslužuje da bude rob. Kada je Tesla citirao Getea, dodao je "a šta bi tek mislio da je bio Srbin", rekao je akademik.
On je dodao i da se poezija može pisati samo na maternjem jeziku, a da čak ni veliki Brodski nije mogao da piše ni na jednom jeziku osim na svom maternjem, ruskom.
Bećković je pročitao svoju pesmu "Izvinjenje", u kojoj se sarkastično "zahvaljuje" Muratu, Francu Ferdinandu i Hitleru na tome što su, ako ništa drugo, makar bili otvoreni u svojim namerama prema srpskom narodu, za razliku od onih koji sada pokušavaju da unište identitet našeg naroda krijući se iza maske dobrih namera.