Kancelarija za KiM: Napad u Lapljem selu posledica politike mržnje Prištine

Kancelarija ukazuje na to da "ovakvoj šovinističkoj, ekstremističkoj politici Prištine koja eskalira svakoga dana i generiše opasne etničke incidente prema svemu srpskom"

Kancelarija za Kosovo i Metohiju i Srpska lista ocenili su danas da je napad dvojice Albanaca na petoricu srpskih mladića u Lapljem Selu kod Gračanice direktna posledica "politike mržnje koju svakodnevno generiše Priština" i zatražili reakciju međunarodne zajednice.

Kancelarija ukazuje na to da "ovakvoj šovinističkoj, ekstremističkoj politici Prištine koja eskalira svakoga dana i generiše opasne etničke incidente prema svemu srpskom", međunarodna zajednica mora da stane na put, uz jasnu osudu i reakciju na sinoćni napad.

"Zahtevamo da počinioci ovog gnusnog incidenta budu privedeni, uz pritisak na Prištinu da prekine sa politikom nekažnjavanja, jer ona samo dodatno stimuliše izgrednike", ističe se u saopštenju.

U saopštenju Kancelarije se ističe da je "mučki napad", uz pretnje i provokacije po etničkoj osnovi koji se dogodio sinoć ispred Srednjoškolskog centra, uneo ogromnu zabrinutost i strah u srpsku zajednicu koja živi u Gračanici i na centralnom Kosovu i Metohiji, jer se roditelji sa pravom pitaju kako smeju decu da puste bez pratnje napolje.

Navodi se da se "na meti ekstremista našla srpska omladina" i da oni tek pukom srećom nisu povređeni u incidentu, u kojem su Albanci na njih potezali noževe "sa očiglednom namerom da budu i upotrebljeni".

Naglašava se da su sve češće na meti ekstremnih Albanaca srpska deca "koja nemaju prava na mirno i bezbrižno odrastanje samo zato što nose srpsko ime i prezime".

"Napad u Lapljem Selu posledica višegodišnje represije i antisrpske politike"

Srpska lista ocenila je da je napad dvojice Albanaca na srpske mladiće u Lapljem Selu posledica višegodišnje represije i antisrpske politike režima premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija "koji i sam čini sve da ugnjetava srpski narod i protera ga sa ovih prostora".

U saopštenju SL se ističe da, imajući u vidu stanje u društvu, ključna uloga u pitanju zaštite srpskog naroda i bezbednosti leži u rukama međunarodne zajednice i njenih predstavnika koji su u obavezi da garantuju mir i bezbednost svim građanima.

"Nema mesta priči o drugom ili trećem nivou odgovora ako je više nego jasno da kosovske institucije nisu zainteresovane da rade svoj posao i zaštite prava srpskog naroda, šta više, često su i deo pritiska na naše građane, a njihovi pripadnici vinovnici incidenata u kome stradaju naši sunarodnici južno i severno od Ibra. Setimo se da ničim izazvan napad i upucavanje Miloša i Stefana Stojanovića je još bez odgovornih iza rešetaka", poručili su iz SL.

Dodaju da "nema dana da srpski narod ne doživi neki oblik nasilja i maltretiranja na Kosovu i Metohiji" i ističu da su Srbi na prostoru centralnog Kosova i Metohije zabrinuti zbog incidenta u Lapljem Selu, posebno jer su u pitanju deca.