Centralna banka Kosova šalje od jutros Srbima i severno i južno od Ibra SMS poruke na mobilne telefone sa pozivom, kako se navodi, da otvore bankovni račun u evrima "bez naknade", uz napomenu da se "zamena i štednja mogu obavljati u bilo kojoj valuti".
"Poštovani građani, primite novac preko bankovnog računa u evrima. Sačuvajte i menjajte u bilo kojoj valuti. Otvorite račun sa osnovnim uslugama, bez naknade za otvaranje i održavanje", navodi se u SMS-u.
Osim SMS poruka, Centralna banka Kosova, otvorila je u okviru najavljenog prelaznog perioda za sprovođenje uredbe o gotovinskim operacijama kojom je faktički zabranjena upotreba dinara na Kosovu i Metohiji, i besplatnu telefonsku liniju (0800-222-55), preko koje bi građani trebalo da se informišu o detaljima.
Portal "Kossev" navodi međutim danas popodne da su nekoliko puta pokušavali da pozovu taj broj ali da se na broj koji je CBK i danas postavila na svom sajtu - danima niko ne javlja.
Među Srbima na Kosovu i Metohiji, posebno u opštinama na severu, utisak je, nove poruke CBK nisu mnogo pomogle da se reše osnovne dileme i otklone glavni problemi.
Portal "Kossev" navodi da osim najavljenih olakšica da se otvore računi, u SMS nema odgovora na jedan od suštinskih problema nastao primenom Uredbe CBK kod državljana Srbije koji primanja ostvaruju na Kosovu radeći u srpskom sistemu a to je pitanje – "koja je to autorizovana finansijska institucija preko koje će oni nesmetano nastaviti da ostvaruju svoj dohodak iz Srbije?".
SMS porukom, navodi "Kossev", nije odgovoreno na više pitanja, među kojima su i:
"Da li će kosovske banke prihvatiti ugovore o radu pri sistemu Republike Srbije; takođe da li će Srbija uplaćivati novac koji će ići preko Centralne banke Kosova, te kako će i u kojoj valuti CBK distribuirati dalje taj novac do zaposlenih odnosno primalaca davanja i dohodaka iz Srbije; ili će Srbija isplaćivati svoje korisnike preko njihovih kosovskih bankovnih računa u kom slučaju bi se zapravo izračunavala i visoka već postojeća `međudržavna` provizija…?".
Jedan od Srba iz Severne Mitrovice kaže za RT Balkan da je važno pitanje kako će, recimo, penzije od Penzionog fonda Srbije, socijalnu pomoć, primati penzioneri, drugi korisnici koji su do sada novac dobijali preko pošte, odnosno kojima su novac poštari donosili kući.
"Pitanje je takođe, kako funkcionisati oni koji su bolesni, nepokretni, oni koji sada ne mogu da odu u centralnu Srbiju po svoja primanja, od čega će kupovati hranu, lekove, osnovne potrepštine dok taj nekakav najavljeni sistem ne proradi. Valja imati u vidu da veliki broj ljudi nema ušteđevine, da žive do penzije do penzije, od socijale do socijale, šta oni da rade dok svi ti sistemi ne prorade, oni koji sada ne mogu da idu pred retke šaltere Poštanske štedionice na KiM i čekaju neku crkavicu od pet ili 10.000 dinara", upozorava naš sagovornik navodeći da je i sam u velikoj dilemi šta će se dešavati narednih nedelja i kako će da se obezbedi novac za osnovne potrebe.