Starović: Odluka o Visokim Dečanima zakasnela, Priština pokušava da je predstavi kao veliki iskorak

Krajnji cilj Aljbina Kurtija je gašenje vitalnih ustanova neophodnih za život srpske zajednice, napominje Starović

Državni sekretar Ministarstva odbrane Nemanja Starović izjavio je danas da odluku o vraćanju dela zemljišta manastiru Visoki Dečani moramo shvatiti kao "uslovno dobru vest" i dodao da se bez kaznenih mera prema vlastima u Prištini njihovo ponašanje neće promeniti.

Privremene prištinske vlasti juče su, tokom posete specijalnog američkog izaslanika za Zapadni Balkan, Gabrijela Eskobara, naložile Katastarkoj agenciji da uknjiži 24 hektara zemlje manastiru Visoki Dečani i na taj način sprovede odluku tzv. ustavnog suda.

Starović je, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, rekao da je to vest koja je na neki način obeležila jučerašnji dan, i koju uslovno možemo shvatiti kao dobru vest, budući da je prošlo osam godina od konačne odluke kosovskog ustavnog suda kojom se to parče srpske zemlje mora vratiti srpskom manastiru.

"Zašto kažem da je to samo uslovno dobra vest. To je zbog strašne manipulacije koja se od jučerašnjeg dana pa nadalje sprovodi od strane Prištine i njenih međunarodnih sponzora, gde se taj mali, zakasneli, podrazumevajući korak pokušava predstaviti kao nekakav veliki iskorak ili ustupak srpskoj zajednici i Republici Srbiji koji zavređuje nekakvu veliku nagradu od strane međunarodne zajednice, uprkos svim onim strašnim i užasnim potezima koje Kurti izveo u prethodne tri godine, od kada je došao na čelo privremenih institucija samouprave”, rekao je Starović.

On je podsetio da se radi o "svojevrsnoj okupaciji severa KiM od strane njegovih specijalnih monoetničkih militarizovanih snaga, kosovske policije, zabrani prometa, robe proizvedene u centralnoj Srbiji i ukidanja prava glasa za Srbe koji na KiM žive i konačno do poslednje odluke iz decembra prošle godine kojom se pokušava uzeti i hleb sa stola za naše sunarodnike".

Ispada da sve to sada nije bitno, rekao je Starović i dodao da se Kurti po tom tumačenju, po toj interpretaciji, valja nagraditi ubrzanim procesom prijema Prištine u Savet Evrope.

Prema njegovim rečima, to je nešto što zapravo vređa zdrav razum svih građana Srbije.

"Mene podseća na onu situaciju kada imate nekog roditelja iz pakla koji punih osam godina svakoga dana maltretira i tuče svoju decu i kada jednom konačno odluči da prestane sa tim on istoga dana dobija nagradu za oca godine. Iako i dalje tu istu svoju decu maltretira na druge načine, vređa ih, ponižava, zanemaruje, ne šalje u školu, izgladnjuje, tuče njihovu majku, pije i kocka se”, naveo je Starović kao primer.

Navodi da se možda taj otac sutra predomisli, volja mu se promeni, ali nastavlja da tuče svoju decu.

"To je slika i prilika onoga sa čime se Srbija i prostor Kosova i Metohije suočavaju i to je nešto što moramo na što jasniji i izričitiji način svakog dana predstaviti svojim sagovornicima, pogotovo iz zapadnog dela međunarodne zajednice", kaže on.

Rekao je da nema nikakvih iluzija da će to dovesti do nekakve epohalne promene u njihovom pristupu.

"Često će oni samo slegati ramenima. Ali znate, ako nas istorija nečemu uči, uči nas tome da se uvek pre ili kasnije na koncu ispostavi neka etička dividenda. Jer zlo, pokvarenost i nepravda na koncu uvek pojedu sopstvenu supstancu. Tome nas je naučila istorija svetskih ratova", naveo je Starović.

Govoreći o odluci Prištine da izbaci dinar iz platnog prometa, Starović kaže da Priština to pokušava da predstavi kao puku monetarnu odluku, iako je mnogo više od toga.

Krajnji cilj Aljbina Kurtija je gašenje vitalnih ustanova neophodnih za život srpske zajednice, napominje Starović.

Dolazimo do pitanja, dodao je, da li su Srbi sa KiM manje jednaki u odnosu na bilo koga drugog, da li su ljudska bića niže vrednosti.

"Bez kaznenih mera prema prištinskoj administraciji neće doći do promene obrazaca ponašanja Kurtija", zaključio je Starović.