Jedna smo od veoma retkih zemalja u Evropskoj uniji i jedna od izuzetno retkih unutar NATO-a, koja nikada nije isporučila oružje Ukrajini. Nikada. I nećemo to ni učiniti, poručio je ministar spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peter Sijarto u intervjuu za podgorički "Dan".
Dodao je da veruje da su isporuke oružja opasne i da doprinose produženju rata, a to je sve, opet, uzrok sve većeg stradanja ljudi.
Prema njegovim rečima, isporuke oružja definitivno nisu rešenje, već diplomatija, razgovorima bi trebalo stvoriti situaciju u kojoj obe strane mogu da sednu za isti pregovarački sto i razgovaraju o mirovnom sporazumu.
Osvrnuo se i na kritike Mađarske zbog očuvanja kontakata s Rusijom.
"Ako se kanali komunikacije budu blokirali, to bi značilo da doslovno odustajemo od nade za mir. A to, ne bi trebalo da se uradi. Dakle, neophodno je razgovarati jer diplomatija nije razgovor samo sa onima s kojima se 100 posto slažete ili imate zajedničko razumevanje", naveo je Sijarto.
Na pitanje kako vidi svoju zemlju u tom smislu kao "neposlušnog" člana ili kao "korektora", Sijarto ističe da je Mađarski istinski i pouzdani saveznik Evropske unije i želi, kaže, da EU bude jaka.
Slanje trupa u Ukrajinu protivi se zajedničkoj odluci NATO-a
Upitan postoji li rizik od sukoba između NATO i Rusije, Sijarto kaže da je odmah nakon izbijanja rata, NATO doneo veoma jasnu odluku, zasnovanu na apsolutnom jedinstvu da neće biti deo sukoba u Ukrajini.
"Moraju se uložiti svi mogući napori kako bi se izbegao bilo kakav direktan sukob između Ruske Federacije i samog NATO-a. Jer svi znamo da je u slučaju direktne konfrontacije, vrlo verovatno da bismo bili svedoci izbijanja trećeg svetskog rata, što niko od nas ne bi želeo. Nadam se. Stoga, kada predsednik (Emanuel) Makron ili drugi evropski lideri govore o mogućnosti slanja vojnika na teren, to za nas apsolutno ne dolazi u obzir. I ne samo zato što bi to lako dovelo do izbijanja trećeg svetskog rata, već zato što to potpuno protivreči našoj zajedničkoj odluci u NATO-u, koju smo doneli i sa Crnom Gorom", naveo je šef mađarske diplomatije.
Svi znate, ističe Sijarto, da ova naša zajednička odluka nije osporavana ni od koga.
"Nije bilo rečeno da bi trebalo da se razmotri, ili revidira ili izmeni. I, s druge strane, tako je očigledno da Ukrajina ne može pobediti u ovom ratu jer je Rusija vojna supersila. Bilo nam to drago ili ne, ona ima nuklearno oružje. Ali očigledno je da ni Rusija ne može da pobedi u ratu zbog zapadne podrške Ukrajini. Dakle, ako nijedna od njih ne može da pobedi, onda je očigledno da rat treba završiti pregovorima, a ako ste sigurni da pregovori moraju da se održe, onda je naše pitanje: Zašto ne sada i zašto kasnije? Što kasnije ti pregovori budu održani, više ljudi će umreti", poručio je Sijarto.
Evropa sve slabija
Sijarto je ukazao da EU postaje sve slabija, a kako vreme prolazi, mir u Ukrajini je sve dalji. Kada je reč o ekonomiji, kaže da je evropska konkurentnost u padu, i da je Kina prestigla Evropu kada je reč o udelu u globalnom BDP-u.
Da bi se EU reformisala, način razmišljanja Brisela mora da se promeni tako da sve više nadležnosti od država članica treba preneti u Brisel.
"A onda će odluke biti donošene u Briselu. Ali EU ne može biti jaka ako države članice postaju slabije. Dakle, potrebne su vam jake države članice, a onda će jake države članice formirati jaku EU. Da bi se osiguralo da države članice ostanu jake, potrebno je njima ostaviti nadležnosti. I ne treba ih držati daleko od njihovog nacionalnog karaktera, nasleđa, religije, kulture, bilo čega", kaže on.
Bez iskrenosti za Crnu Goru
Crna Gora ne bi čekala na učlanjenje u Evropsku uniju 16 godina da su sve zemlje članice iskrene i da pored javnih pohvala nema tajnih rezervi prema novim članicama, ocenio je Sijarto u intervjuu.
On je kazao da će Mađarska od jula, kada preuzima predsedavanje EU, učiniti sve da Crna Gora zatvori što više poglavlja.
"Radićemo s vašom vladom u predstojećim sedmicama i mesecima dok ne preuzmemo predsedništvo kako bismo povećali broj poglavlja koja mogu biti zatvorena do maksimuma, jer Crna Gora zaslužuje da bude članica Evropske unije", kaže Sijarto.
On je rekao da Mađarska smatra politiku proširenja jednom od najvažnijih i najznačajnijih politika Evropske unije.
"Mi smo apsolutno za proširenje jer verujemo da svežina, novi podsticaj, nova energija i dinamika, koje su vrlo potrebne EU danas, mogu doći samo spolja i većinom iz zemalja Zapadnog Balkana koje žele da se razvijaju, koje su dovoljno ambiciozne i koje su se takođe veoma razvile poslednjih godina", rekao je Sijarto.
On kaže da je za Mađarsku, EU nedovršen posao bez Zapadnog Balkana.
"Međutim, moramo biti svesni jedne vrlo važne stvari, a to je da iako većina članica EU pozitivno govori, podržavajući proširenje otvoreno i pred javnošću, ali suštinski govoreći, samo je manjina članica za proširenje. Da ovo nije tako, ne biste čekali 16 godina. Pregovore o pristupanju započeli ste pre 12 godina", naveo je Sijarto.
On je dodao da dužina ovog postupka vrlo dobro pokazuje skeptičnost većine članica EU, i da će Mađarska, kao zemlja koja podržava proširenje, mora da iskoristi naše polugodišnje predsedavanje za ubrzanje tog procesa.
"Kada je reč o Crnoj Gori, zaista smo sigurni da je Crna Gora spremna za pristupanje, a EU bi takođe imala koristi od tog pridruživanja. Stoga, tokom narednih šest meseci, pružićemo svu potrebnu podršku za napredak", kaže šef mađarske diplomatije.
Konkretno će, kazao je, sazvati sednicu Međuvladine komisije između EU i Crne Gore kako bismo počeli da zatvaramo poglavlja.
"Jer, Crna Gora, otvorili ste sva poglavlja pregovora o pristupanju, njih 33. Nažalost, nijedno još nije zatvoreno. Verujemo da ste dovoljno učinili da počnete da ih zatvarate. Realno je da će se tokom našeg predsedavanja zatvoriti blizu 10 poglavlja", naveo je šef mađarske diplomatije.