Sukobi u Jugoslaviji i Ukrajini imaju mnogo toga zajedničkog, jer Zapad u oba slučaja koristi "proverene metode rada", izjavio je advokat Goran Petronijević za "RIA Novosti.
Petronijević je 1998. godine iz Beograda poslat da radi kao sudija na Kosovu i Metohiji, pošto su lokalne sudije masovno napuštale svoja mesta pod pritiskom militanata, a 2000. bio je član Okružnog suda u Beogradu, koji je vodio postupak protiv NATO lidera.
"Već sam 1998. znao šta će se dogoditi na toj teritoriji. Imali smo dovoljno informacija da se sprema raspad SR Jugoslavije, koju su tada činile Srbija i Crna Gora. Dobili smo informaciju da Zapad preduzimaakcije u pokušaju da se uništi SRJ. I tako se, naravno, dogodilo", priseća se Petronijević.
Kako tvrdi, sukob su u početku podstakle zapadne zemlje, jer su pružale i vojnu i materijalnu, kao i diplomatsku podršku militantima.
"Albanci su počeli sa terorističkim napadima na KiM 1998. godine, a za to su obučavani u Albaniji, u specijalnim kampovima za obuku i na Zapadu. Uglavnom su ih obučavali NATO instruktori", navodi Petronijević i ističe da je cilj Zapada bio da započne sukob.
Kako ocenjuje, strategija raspada bivše Jugoslavije, a potom i SRJ, bila je da se izazovu mali sukobi ili sukobi niskog intenziteta, odnosno da se izazove građanski rat, model poznat celom svetu.
"To se danas vidi u odnosima Rusije i Ukrajine. Mali sukobi prerastaju u ozbiljnije, u kojima Zapad i NATO igraju ulogu spasioca. Zapad dolazi kao onaj koji rešava situaciju, donosi mir i demokratiju. Naravno, mi već znamo da to nije ništa drugo do način da se zauzme teritorija, tako je okupirana i SRJ", napominje Petronijević.