Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je danas da BiH nije kandidat za NATO, niti će biti član ove Alijanse, a zamenik ministra odbrane u Savetu ministara Aleksandar Goganović izjavio je da je na sastanku sa članovima Komiteta zamenika stalnih predstavnika u sedištu NATO-a u Briselu jasno i nedvosmisleno izneo stav Republike Srpske da je saradnja sa ovim vojnim savezom prihvatljiva, ali ne članstvo BiH.
Goganović je istakao da je veoma važno naglasiti da su predstavnici NATO-a na jučerašnjem sastanku jasno i nedvosmisleno konstatovali da Program reformi ne prejudicira članstvo BiH u NATO, nego saradnju, i da razumeju da je pitanje članstva osetljiva tema u BiH, kao i da se o tome neće razgovarati, niti će oni insistirati na članstvu.
Zamenik ministra odbrane je naglasio da su jasno naveli da je to pitanje o kojem trebaju razgovarati domaći političari i da znaju da o članstvu trenutno ne postoji politički konsenzus u BiH.
"Podsetio sam da je Program reformi iz 2019. godine, dokument koji je usvojilo Predsedništvo BiH kada je srpski član bio Milorad Dodik, temelj odnosa BiH i NATO saveza, te da je jasno definisano da je BiH za saradnju sa NATO, ali ne i za integracije", rekao je Goganović za Srnu iz Brisela, povodom pisanja federalnih medija da su se članovi Stalnog odbora NATO-a saglasili da stvore novi status za zemlje koje, kako su naveli, teže pridruživanju Alijansi i službeno označe Ukrajinu, BiH i Gruziju kao kandidate za NATO.
Goganović je naveo i da su članovi Komiteta čestitali BiH što je Evropska unija donela odluku o otpočinjanju pregovora.
Dodik je naglasio da BiH neće u NATO, imajući u vidu sadašnju sadašnju proceduru i zakon po kojima Parlamentarna skupština treba da donese takvu saglasnost.
"Te saglasnosti nema i neće je biti. Mi ostajemo zajedno sa Srbijom vojno neutralni i BiH nije zemlja koja je kandidat za NATO, niti će biti članica NATO", poručio je Dodik.
Predsednik Srpske je podsetio na NATO agresiju na Republiku Srpsku i Srbiju, ističući da je u bombardovanju korišćen osiromašeni uranijum i da su ubijane žene i deca.
Komentarišući jučerašnju sednicu Saveta bezbednosti i odbijanje inicijative Rusije da se raspravlja o 25. godišnjici NATO agresije na SR Jugoslaviju 1999. godine, Dodik je rekao da je veoma važno da se takve inicijative pojavljuju, jer će jednog dana sigurno doći na dnevni red i biće potvrđeno da je nad Srbima izvršena agresija.
Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan izjavio je da Srpska ostaje pri politici vojne neutralnosti, što potvrđuju i zvanična dokumenta, podsetivši da je NATO bombardovao Srbe i da je to dovoljno jasan razlog za odbijanje članstva u ovoj alijansi, komentarišući mogućnost da BiH bude eventualno označena kao kandidat za NATO.
On je istakao da je reč o etičkom, istorijskom i kulturološkom stavu.
"Oni su bili na suprotnoj strani. Bombardovali su naš narod. Vojna neutralnost je strateško opredeljenje i politika Republike Srpske", naglasio je Karan.