Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvan je kao specijalni gost na centralni samit BRIKS-a koji će u oktobru održati u ruskom gradu Kazanju, potvrđeno je u ovoj organizaciji koja okuplja zemlje sa rastućim ekonomijama. BRIKS su 2008. osnovali Brazil, Rusija, Indija i Kina, a Južnoafrička Republika se pridružila 2011. au 2024. kada BRIKS-om predsedava Rusija, ravnopravni članovi postali su Egipat, Etiopija, Iran, Ujedinjeni Arapski Emirati.
Sa pet novih članova BRIKS će obuhvatiti oko 46 odsto stanovništva planete, oko 37,3 procenta svetskog BDP-a i više od trećine svetske proizvodnje nafte.
"Poziv predsedniku Vučiću da kao specijalni gost prisustvuje ovogodišnjem centralnim samitu BRIKS je konstruktivna inicijativa na liniji uravnotežene spoljne politike Srbije, učvršćivanja vojne neutralnosti i boljeg raspoređivanja srpskih interesa na globalnom planu, posebno ekonomskih interesa. Smatram da bi bilo korisno za Srbiju da naš predsednik prihvati poziv i da ode na samit BRIKS-a, a uverio sam se da to želi i mnogo mislećih ljudi u Srbiji. Oni smatraju da smo se previše oslonili na Zapad, koji to zloupotrebljava i oko Kosova i Metohije i oko Republike Srpske i uopšte globalnom antisrpskom politikom", kaže bivši šef diplomatije Živadin Jovanović, predsednik Beogradskog foruma za svet ravnopravnih.
On smatra da bi bliža saradnja Srbije sa BRIKS-om omogućila da se ispravi postojeći veliki disbalans u ekonomskim vezama.
"To je integracija globalnog karaktera i kao nijedna druga je otvorena, u njoj nema poglavlja, a pogotovo se ne postavljaju nikakvi politički preduslovi i ucene, kakve pred nas postavlja EU. Treba imati na umu da BRIKS raspolaže ogromnim delom planetarnih resursa, da obuhvata polovinu svetskih teritorija i populacije i, što je najvažnije, najveće svetske rezerve strateških minerala. Dakle, reč je o integraciji koja je okosnica izgradnje sveta budućnosti. BRIKS će biti motor razvoja na planeti u 21. veku", smatra Jovanović.
On naglašava da bi prisustvo predsednika Srbije na samitu bilo posebno važno zbog novih planova protiv Srbije i Republike Srpske, o kojima je govorio tokom obraćanja naciji.
"Već i sama objava da prihvatamo učešće na samitu BRIKS bio bi signal da Srbija ne miruje dok je drugi dave i vrše pritiske. Hajde da kažemo otvoreno, nema problema sa nekim malim Kurtijem, već sa onim ko stoji iza njega, sa zapadnim ekspanzionizmom i dominacijom i mi moramo da pravimo ravnotežu", ukazuje Živadin Jovanović.
On podseća da EU nije ni pomišljala da finansira nešto od naše infrastrukture pre sporazuma sa Kinom da se gradi brza pruga Beograd-Budimpešta, koja je na strateškom evropskom saobraćajnom pravcu.
"Onda se brže-bolje pojavila Berbokova s ponudom da EU finansira prugu Beograd-Niš. To pokazuje kako treba raditi sa onima koji nas ucenjuju, menjaju sadržaj poglavlja, prete i postavljaju rokove", smatra Živadin Jovanović.