Ako se izuzmu pitanja Kosova i Metohije i NATO agresije, srpsko-francuski odnosi nemaju opterećenja iz istorije. Srbija je bila tradicionalno uporište francuske politike na ovim prostorima, izjavio je iskusni diplomata Zoran Milivojević povodom današnje posete predsednika Aleksandra Vučića Francuskoj.
"Kada to kažem imam u vidu recimo odnose Srbije sa Nemačkom ili sa Velikom Britanijom. Ovo je prilika da se bilateralni odnosi podignu još na jedan viši nivo, a Francuska se preporučuje od zapadnih sila sa kojom bi Srbija mogla najlakše da razgovara o aktuelnim pitanjima", naveo je Milivojević.
Međutim, ne očekuje da Francuska promeni stav u vezi sa nekih ključnih pitanja oko kojih se ne slažemo.
"Treba računati da će Francuska ostati na pozicijama zalaganja za dijalog na osnovama francusko-nemačkog plana. Sigurno će biti nastavak insistiranja da Srbija uvede sankcije Rusiji", naveo je Milivojević.
Ovo je 20. susret dvojice predsednika, odnosno Vučića i Makrona, a prema rečima predsednika Vučića možda i najvažniji za našu državu.
Potencijal za saradnju u tri oblasti
Milivojević ističe da će biti reči o nizu bilateralnih pitanja koja daju prostor da se odnosi sa Francuskom podignu na znatno više nivo. Podsetio je da imamo sporazum o strateškom partnerstvu i da on sad može da se popuni.
"To je recimo vojna saradnja, drugo je energetika. Naročito proizvodnja struje, jer Francuska ima najveći broj nuklearnih elektrana, nije se odrekla toga. Njena privreda postala je sada čak možda i vodeća kad je Nemačka u recesiji. Treća stvar je poljoprivreda. Francuska je velika poljoprivredna zemlja i to su tri oblasti u kojima saradnja može da se podigne na viši nivo", rekao je Milivojević i dodao da su sve te oblasti veoma važne i za Srbiju.
Napomenuo je da bi to značilo da će Francuska u budućnosti biti jedno od uporišta srpske politike kad je reč o zapadnim silama i kad je reč o interesima Srbije u budućnosti u odnosima sa Zapadom.
O Kosovu i Metohiji
Kada je reč o apliciranju Prištine za Savet Evrope, Milivojević kaže da ima utisak da je na Zapadu odlučeno da se to po svaku cenu izgura.
"Srbija naravno ne treba da odustaje od onog što su državni i nacionalni interesi. I sasvim sigurno je da će to i danas biti tema. I prilika je da Srbija iznese svoje stavove o tom. Ono što Pariz preporučuje bolje od ostalih, to je što se sa Francuzima ipak mi možemo lakše da razgovaramo. Čini mi se čak i o tim stvarima nego recimo sa Berlinom ili Londonom u ovom trenutku. Ne očekujem promenu stava, ali očekujem da se o tome razmišlja", kaže nekadašnji diplomata.
Prema njegovim rečima, ulog je veliki, čak i za Zapad.
"Pitanje je da li se njima isplati da izgube Srbiju kao partnera. Jer ovo guranje na silu svakako ne može da preporuči dobre odnose sa Srbijom ili prihvatanje Srbije da se odrekne svojih državnih i nacionalnih interesa", kaže Milivojević.
On smatra da uvek ima prostora da se nešto promeni.
"Kada je reč o Savetu Evrope, to je striktno evropska organizacija i tu je prostor, ja bih rekao, minimalan u situaciji ako su na Zapadu odlučili da to proguraju. Ali onda i taj Savet Evrope gubi i ulogu i značaj koji je imao", smatra Milivojević.
Koliku pretnju predstavlja rezolucija o Srebrenici?
Kada je reč o rezoluciji o Srebrenici koja se priprema, Milivojević ističe da je je to jedan opasan pokušaj, i da je s pravom reakcija Beograda ovakva.
"Opasno je da se ono što je bilo u Srebrenici, zločin, transformiše u genocid koji bi markirao ceo srpski narod i Republiku Srpsku kao odgovorne za genocid. Da se od individualne odgovornosti pređe na jednu kolektivnu odgovornost. To je opasnost i to je neka intencija koja stoji iza pokušaja da se vrati na tezu da je Republika Srpska genocidna tvorevina, a da je Srbija odgovorna za genocid", kaže Milivojević.
U susret beogradskim izborima
Milivojević veruje da će doći do konsenzusa između vlasti i opozicije uoči beogradskih izbora.
"Ja verujem u odgovornost političkih faktora, i jedne i druge strane, jer je to strašno važno i strašno značajno, jer nam stabilnost i jedinstvo trebaju u ovom trenutku više nego ikad. I mislim da će u tom smislu racionalan pristup političkih faktora biti veoma važan. Bojkot izbora nikad nije doneo nikakav rezultat nikome i mislim da na toj liniji treba tražiti neki konsenzus", zaključio je Milivojević.