Izbor sudija Ustavnog suda Crne Gore odložen, EU traži da se odblokiraju institucije

Evropska unija i Venecijanska komisija dele mišljenje - izbor sudija Ustavnog suda najhitnije pitanje u Crnoj Gori

Glasanje o izboru sudija Ustavnog suda u Crnoj Gori odloženo je za 12. decembar, što znači da zakonodavna, ali i izvršna tela nisu u mogućnosti da rade do tada. Na ovu odluku Skupštine Crne Gore reagovala je i EU, iz koje je stigla poruka da se pod hitno okonča blokada institucija u zemlji, prenose crnogorski mediji.

Na današnjem Kolegijumu predsednice Skupštine Danijele Đurović dogovoreno je da će se parlament o izboru sudija Ustavnog suda izjasniti 12. decembra. Glasanje je bilo zakazano za danas.

Na kolegijumu je razmatran zahtev šefa poslaničke grupe Demokratske partije socijalista (DPS) Danijela Živkovića da se odloži drugi krug glasanja za sudije tog suda.

Klub poslanika DPS-a zatražio je da se parlamentarnim dijalogom što pre odredi datum vanrednih parlamentarnih izbora i da se odustane od namere da se "neustavni Zakon o predsedniku stavi u pravni poredak Crne Gore".

Ukoliko se ispune ta dva uslova, klub poslanika DPS-a spreman je da učestvuje u izboru sudije Ustavnog suda, kako bi se deblokirao rad te institucije.

Na drugoj strani, predsednica Skupštine Danijela Đurović kazala je da je omogućila dodatni prostor za potencijalne dogovore, a da će prva tačka 12. decembra biti Zakon o predsedniku.

"Verujem da postoji doza razumevanja među političkim subjektima da dođe do dogovora i u tom pravcu ostavljen je prostor od 12 dana", rekla je Đurovićeva medijima nakon kolegijuma.

EU: Blokada institucija mora odmah da se okonča

Evropska unija veoma pažljivo i za zabrinutošću prati unutrašnju političku situaciju u Crnoj Gori, to je bila i ostala glavna poruka, poručio je portparol EU Peter Stano. On je poručio da blokada institucija mora odmah da se okonča i da se normalizacije situacija u zemlji.

"Podsećamo i insistiramo na tome da bi svi politički akteri trebalo da se uzdrže od bilo kakvih akcija koje bi mogle dodatno produbiti institucionalnu krizu u zemlji i narušiti funkcionisanje demokratskih institucija. Treba da daju prioritet izgradnji konsenzusa", poručio je Stano na konferenciji na novinare.

Pre tri dana predstavnik Evropske unije za spoljne poslove i bezbednosnu politiku Žozep Borelj sastao se u Madridu sa predsednikom Crne Gore i saopštio gotovo identičnu poruku u vezi sa radom institucija u ovoj zemlji.

"Evropska unija neće odobriti Crnoj Gori paket finansijske podrške za energetiku ukoliko se nastavi sa blokadom institucija i u najskorije vreme situacija ne normalizuje", izjavio je  Borelj.

Ustavni sud treba da ima sedam sudija, a ima samo tri

Podsetimo, nakon što su u Skupštini Crne Gore usvojene izmene Zakona o predsedniku, crnogorski predsednik je odbio da ga potpiše i vratio ga Skupštini na ponovno odlučivanje.

Ustavni odbor Skupštine Crne Gore usvojio je predlog za pokretanje postupka kako bi se utvrdilo da li je predsednik države Milo Đukanović povredio ustav. 

Budući da nije imao uspeha u parlamentu Crne Gore, predsednik Đukanović zatražio je mišljenje i od Venecijanske komisije. 

Predsednica Venecijanske komisije Kler Bazi Malori povodom situacije u Crnoj Gori poručila je da je neophodno hitno da se formira Ustavni sud i da mu se omogući da izvrši svoju ulogu u trenutku institucionalne krize u zemlji.

"Zato pozivam sve političke snage koje sede u Skupštini Crne Gore da pokažu svoju posvećenost demokratskom funkcionisanju državnih institucija i da bez daljeg odlaganja izaberu četiri nedostajuće sudije Ustavnog suda kvalifikovanom većinom, kako je predviđeno ustavom kako bi se obezbedio pluralistički sastav suda" navela je ona.

Poručila je da je za sprovođenje ustava potrebna saradnja svih državnih institucija, preneo je portal "RTCG".