Sećanje na NATO beščašće: Dan kada su američki piloti ubili više od 70 albanskih civila
Tokom NATO bombardovanja SRJ 1999. godine, piloti borbenih aviona Severnoatlantske alijanse su, pored civila srpske nacionalnosti, u više navrata, bombardovali i lokalno albansko stanovništvo, i to uglavnom kada su se oni nalazili u izbegličkim kolonama.
Jedan takav slučaj dogodio se na današnji dan 14. aprila, na putu Đakovica–Prizren, u blizini metohijskih sela Meja i Bistražin.
Napad na kolonu albanskih izbeglica koja se kretala na traktorima i zaprežnim vozilima izvršen je u više navrata, a poznato je da su prva dva naleta izvedena oko 13.30 časova u blizini sela Meja. Drugi napad usledio je nekih sat vremena kasnije.
Prema podacima iznetim u saopštenju Vlade Srbije od 14. aprila 1999. godine, u ovim napadima na "kolonu od 400 albanskih izbeglica, koji su se vraćali svojim kućama sa graničnih prelaza sa Abanijom", ubijeno je 72, a ranjeno 35 Albanaca, đakovačkih i prizrenskih izbeglica, među kojima je bilo mnogo žena i dece.
Vest o bombardovanju albanske kolone, prvi su preneli agencija AP i Medija centar u Prištini, dok je čitav slučaj potvrdila i Vojska Jugoslavije koja je u dnevnom biltenu za 14 i 15. april saopštila da je napad NATO aviona izvršen u četiri naleta između 13 i 15 časova.
Ono što čitav slučaj čini još gorim jeste (neuspešan) pokušaj NATO-a da "opere" svoje krvave ruke i svali krivicu na Vojsku Jugoslavije. Tako su u prvom navratu iz Alijanse najpre objavili nekoliko dezinformacija: da je kolonu bombardovao jugoslovenski MiG-29, zatim "jugoslovenski avion", da ju je gađala artiljerija VJ, vojnici iz tenkova i oklopnih transportera maskirani u izbegličku kolonu, srpska policija koja je pratila kolonu, helikopteri Ratnog vazduhoplovstva Jugoslavije, i na kraju – vojnici iz pogođene vojne kolone, "ljuti zbog NATO bombardovanja".
Alijansa je na neki način preuzela odgovornost tek posle pet dana istrage, kada je iskorišćena standardna mantra o "grešci", "kolateralnoj šteti", ali i nešto kreativnija opravdanja poput "jedno vozilo u koloni je bilo legitimni vojni cilj", "možda je bilo civilnih žrtava", "komplikovan scenario", "nikada nećemo moći da utvrdimo sve detalje", i na kraju – "postoji mogućnost da je F-16 jednom raketom gađao jedno vojno vozilo u koloni".
Naravno, to jedno vozilo verovatno nije ni bilo u blizini, kamoli u koloni, a šta se zapravo dogodilo dovoljno govori bestidna izjava tadašnjeg portparola NATO-a Džejmija Šija: "Ako smo ih i pobili, barem ih nismo pre toga silovali i opljačkali."