Predsednica Skupštine Ana Brnabić izjavila je da na današnjoj Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope, na kojoj će se razmatrati preporuka o prijemu tzv. Kosova u Savet Evrope, ne očekuje nikakva iznenađenja, da je naš manevarski prostor mali, ali da će se Srbija boriti dalje.
Na pitanje kakve reakcije zemalja očekuje na Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope, budući da su neke zemlje rekle da će glasati protiv toga, a neke da će biti uzdržane, a i da je Odbor za politička pitanja i demokratiju odbio amandmane srpske i italijanske delegacije, Brnabićeva je navela da nažalost ne očekuje nikakva iznenađenja i da će "oni" to pogurati, jer su "veliki silni" tako rekli.
"Mislim da će oni to progurati, zato što su veliki silni to tako rekli, bez obzira na preduslove, bez obzira na pravdu i istinu, tako im se može, mi ćemo se boriti dalje", rekla je Brnabićeva na konferenciji za novinare.
Ona je ocenila da je teško da pobedimo u toj borbi, ali da su uz nas i istina i pravda.
Ako se ovo progura Savet Evrope ništa ne znači
"Sasvim je jasno da su tri preduslova bila formiranje ZSO, prestanak ilegalne eksproprijacije na severu KiM i vraćanje zemljišta manastiru Visoki Dečani. Hvala onima koji su jasno rekli da ovo urušava kredibilitet SE, da je nakon ovoga, i ako se ovo progura, više ništa i ne znači SE", rekla je Brnabićeva odgovarajući na pitanje da li ohrabruje to što su Italija i Mađarska amandmanom tražile da preduslov bude formiranje ZSO.
Ona je podsetila i da je SE zaštitnik ljudskih prava i vladavine prava.
"Koja ljudska prava postoje za Srbe i druge nealbance na KiM. Nemaju čak ni pravo glasa, nemaju ni pravo da prime penzije u dinarima, nemaju pravo na pravnu pomoć kada ih neko nelegalno privede. Nemaju pravo na pravično suđenje, nemaju pravo da njihova deca imaju bezbednost. Ništa od toga ne postoji na KiM koji je trenutno pod upravom privremenih institucija", dodala je ona.
Kako je rekla, sada se ozbiljno priča da tzv. Kosovo, kao takvo uđe u SE.
"Sve i da su međunarodno priznata zemlja, a nikada neće biti, sa ovakvim standardima u oblasti ljudskih prava i vladavine prava oni ne bi mogli da postanu deo SE. Verujem da mnogi od njih osećaju sramotu za ovo što rade sad. I oni koji su predstavnici u SE i kada moraju da glasaju za to i da daju svoju podršku. Znaju da to duboko nije u skladu sa pravilima i procedurama SE", rekla je Brnabićeva.
Crvene linije
Na pitanje povodom pregovaračkog okvira EU sa Srbijom i poglavlja 35 kojima su obuhvaćene i obaveze iz Ohridskog sporazuma, Brnabićeva je rekla da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić jasno rekao koje su crvene linije.
"Crvene linije su ne tzv. Kosovo u Ujedinjenim nacijama, ni u bilo kakvim organizacijama, institucijama UN. Takođe, pod broj jedan je osnivanje ZSO, koju čekamo već 11 godina. Nadam se, ali nešto nisam uverena da će i neko podsetiti Prištinu i Aljbina Kurtija da zaista moraju da formiraju ZSO. Pošto je to bio preduslov mnogih stvari, ali je na kraju nestajao. Sada vidimo da ZSO zaista mora da bude uslov za nešto. Ali da sam uverena da će je formirati, nisam. I do sad su prekršili sve dogovore i sve sporazume", rekla je Brnabić.
Ona je podsetila da niko 11 godina nije naterao Prištinu da implementira jednu jedinu stvar iz sporazuma na kome stoji potpis visokog predstavnika Evropske unije, kao garant pune implementacije tog sporazuma.