Predsednik SNS Miloš Vučević rekao je posle sednice Predsedništva SNS, da će od predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić zatražiti da za sutra zakaže sednicu na kojoj će predstaviti sastav i plan rada nove vlade Republike Srbije.
Sastav nove vlade:
- Prvi potpredsednik vlade i ministar finansija: Siniša Mali
- Potpredsednik vlade: Aleksandar Vulin
- Potpredsednik vlade i ministar unutrašnjih poslova: Ivica Dačić
- Potpredsednica vlade i ministarka zaštite životne sredine i vodoprivrede: Irena Vujović
- Ministar spoljnih poslova: Marko Đurić
- Ministar odbrane: Bratislav Gašić
- Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture: Goran Vesić
- Ministar kulture: Nikola Selaković
- Ministarka rudarstva i energetike: Dubravka Đedović-Handanović
- Ministar poljoprivrede: Aleksandar Martinović
- Ministar unutrašnje i spoljne trgovine: Tomislav Momirović
- Ministarka pravde: Maja Popović
- Ministarka državne uprave i lokalne samouprave: Jelena Žarić-Kovačević
- Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog: Tomislav Žigmanov
- Ministarka za evropske integracije: Tanja Miščević
- Ministarka prosvete: Slavica Đukić-Dejanović
- Ministar zdravlja: Zlatibor Lončar
- Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja: Nemanja Starović
- Ministarka za brigu o porodici i demografiji: Milica Đurđević-Stamenkovski
- Ministar sporta: Zoran Gajić
- Ministar za brigu o selu: Milan Krkobabić
- Ministar nauke, tehnološkog razvoja i inovacija: Jelena Begović
- Ministar turizma i omladine: Husein Memić
- Ministar informisanja i telekomunikacija: Dejan Ristić
- Ministar za javna ulaganja: Darko Glišić
- Ministri bez portfelja: Novica Tončev, Đorđe Milićević, Usame Zukorlić, Nenad Popović i Tatjana Macura
Mandatar za sastav pokrajinske vlade biće Maja Gojković.
Vučević je dodao da je među predlozima osam novih imena, a da su čak 10 članova nove vlade žene.
"U suštini imamo jednu trećinu ministara koje nisu bili u sastavu kabineta Brnabić. Što se tiče nestranačkih ličnosti, predložili smo četiri ličnosti koje nisu pripadnici ili članovi jedne političke stranke", rekao je Vučević.
On je dodao da je od 31 ministra, novih osam, i tri osobe koje su posle izvesnog vremena opet u Vladi. Vlada mora biti jedinstveno izvršno telo, vodili smo računa i o teritorijalnoj zastupljenosti. Verujem da će ovaj kabinet biti dostojan izazova. Čeka nas dva dana dinamične rasprave u parlamentu, dodao je.
Podsetimo, predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je sinoć da očekuje da će buduća Vlada Srbije biti formirana za dva dana i da će je činiti oko 33 do 35 odsto potpuno novih ljudi.
Izbori i glasanje
Mandatar za sastav nove vlade rekao je posle sednice Predsedništva SNS da za predstojeće lokalne izbore neće biti moguće glasanje po mestu boravišta, kao što je to bilo moguće za republičke izbore.
"Ja mislim da to nije moguće, ako smem da se nadovežem. To je bilo moguće samo za republičke izbore, kada je neko sprečen da glasa na svom mestu, pošto je Srbija jedinstvena biračka jedinica, jedinstvena biračka teritorija", izjavio je Vučević odgovarajući na pitanje novinara da li je istina da će biti moguće glasanje i po mestu boravišta, a ne samo prebivališta.
On je objasnio da je to definisano od strane RIK-a, da bi se ljudi, pre svega studenti i ljudi koji nisu u svom mestu gde inače žive, mogli da glasaju na parlamentarnim izborima.
"A sve jedno je da li glasate u Subotici ili Vranju za republičke izbore, pošto je jedna izborna jedinica. I isto vam je glas u Somboru, ili Boljevcu, ili u Prijepolju, Novom Pazaru, ili u Kikindi, ili u Kragujevcu", rekao je on.
Podvukao je da je ovo bila mogućnost isključivo za republičke izbore.
"Čak smo imali situaciju da onda ne mogu da glasaju za pokrajinske izbore. Jer je to samo bila mogućnost za republičke izbore. Evo, neko se prijavio ko inače u Subotici glasa, da glasa u Pančevu. Mogao je da glasa za republičku listu, a nije mogao da glasa za pokrajinsku listu. Nije mogao da se vrati u Suboticu pa da glasa ponovo za pokrajinsku listu", rekao je Vučević.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić rekla je da je sasvim jasno da je zahtev opozicije bio da se svi izbori održe 2. juna zajedno sa beogradskim izborima i da se na kraju izašlo u susret tim zahtevima.
"To je bio zahtev koji su oni dali meni na prvom sastanku, to je bio 1. april, ponovili su na drugom sastanku, to je bio ponedeljak, a drugi sastanak je bila sreda i onda su menjali zahtev", rekla je Brnabićeva posle sednice Predsedništva SNS-a.
Ona je dodala da je opozicija tokom pregovora stalno menjala zahteve, ali da je održavanje izbora 2. juna bio stalni zahtev opozicije. "Gostovali su po različitim televizijama, pričali o tome zašto je važno da sve bude 2. juna i pored mog eksplicitnog pitanja, a zašto vam se žuri, ako vi sami kažete da do tada nećemo moći da primenimo velik broj ODIR preporuka, rekli su da je to zato što će to sprečiti migraciju birača", rekla je.
Brnabićeva je istakla da misli da je ono što je vladajuća koalicija predložila bilo bolje - da izbori u Beogradu budu 2. juna, a da svi ostali lokalni izbori budu u periodu kada za to dođe vreme, do kraja 2024. godine.
"I to sam govorila na sastanku, da je bio bolji predlog za opoziciju. Nisu želeli o tome da pričaju, nisu želeli apsolutno da uzmu to u razmatranje. Tako da smo mi izašli u susret i usvojili taj zahtev da sve bude 2. juna da bi uspostavili neki dijalog, da bi smanjili tenzije, da bi pokazali i fleksibilnost i tolerantnost", rekla je Brnabićeva.