Srbija i Balkan

Petković odgovara Dori Bakojani: Sram vas bilo!

Bakojanijeva ni reč nije rekla u izveštaju o tome da Priština 10 meseci zaustavlja srpsku robu, ukida dinar i zabranjuje plate i penzije Srbima, da sprovodi etničko čišćenje Srba, preorava srpska groblja i otima srpsku imovinu, istakao je direktor Kancelarije za KiM
Petković odgovara Dori Bakojani: Sram vas bilo!© FOTO TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ/ bg

Komentarišući izjave izvestioca Parlamentarne skupštine Saveta Evrope (PSSE) za prijem tzv. Kosova Dore Bakojani, direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković naveo je da se ne zna šta je gore – da li njen izveštaj o "Kosovu" za Savet Evrope ili sve što govori u odbranu lažne države, posebno izjava da ni od jednog kandidata za potencijalno članstvo u SE nije traženo da preduzme toliko reformi kao što je slučaj s "Kosovom".

"Sram vas bilo, Dora Bakojani. Ne zna se šta je gore, da li vaš skaradni izveštaj ili sve što kažete u odbranu tzv. Kosova! Pominjete navodne brojne reforme koje su stavljene tzv. Kosovu za članstvo u SE, a reč niste rekli da Priština 11 god nije formirala ZSO, da hapsi i prebija Srbe", naveo je Petković na Iksu.

Dodao je da Bakojanijeva ni reč nije rekla u izveštaju o tome da Priština 10 meseci zaustavlja srpsku robu, ukida dinar i zabranjuje plate i penzije Srbima, da sprovodi etničko čišćenje Srba, vrši institucionalno nasilje, da nameće lažne gradonačelnike na severu, preorava srpska groblja i otima srpsku imovinu.

"Toga nema u vašem sramnom izveštaju", naglasio je Petković.

Đurić: Bakojanijeva preduzela još jedan sramotan korak

Na izjave Dore Bakojani reagovao je i ambasador Srbije u SAD i budući ministar spoljnih poslova Marko Đurić, naglasivši da je Grkinja preduzela još jedan sramni korak "u pokušaju da pred grčkim i srpskim narodom i širom evropskom javnošću drsko prikrije inkriminišuće činjenice o eklatantnim prekršajima režima premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija".

"Prestupi za koje se pravi da ne vidi, uprkos njenih 300 poseta regionu, ne uključuju samo formalne obaveze koje proističu iz Briselskog sporazuma i Ohridskih pregovora, već, što je još važnije, osnovna ljudska, politička i ekonomska prava Srba na tzv. Kosovu", napisao je Đurić na Iksu.

Naveo je da bi voleo da zna koji su tačno oni kriterijumi na osnovu kojih "ona sada podržava članstvo Kurtijeve etnonacionalističke vlade u Savetu Evrope".

"Da li je to 11-mesečna potpuna zabrana ulaska srpske robe na Kosovo? Da li je to nezakonita zabrana korišćenja srpskog dinara, što dovodi do toga da bolnice u sredinama sa srpskom većinom nemaju lekove i sanitet, a doktori, medicinske sestre i majke ne primaju plate, negu dece ili penzije? Da li su ti kriterijumi možda vansudska hapšenja (koja su više puta javno pominjali Žozep Borelj i drugi zvaničnici EU i SAD), ili je u pitanju brutalno ugnjetavanje kojem su kosovski Srbi svakodnevno izloženi?", dodao je Đurić.

Takođe, rekao je da je podrška članstvu Kurtijeve vlade u SE "sramna mrlja koja se ne može opravdati".

"Ona za koju sam duboko uveren da nije u interesu ni grčkog, ni srpskog naroda", zaključio je Đurić.

image