Narodni poslanik Milovan Drecun ocenio je danas da je nedavni sastanak predsednika Srbije Aleksandra Vučića s njegovim francuskim kolegom Emanuelom Makronom očigledno doneo određeni rezultat jer su Francuzi počeli da govore više o Zajednici srpskih opština (ZSO) kao uslovu za članstvo tzv. Kosova u Savet Evrope (SE).
"To traže zbog toga što ZSO, kako kažu, na najbolji način pokazuje kako se poštuju ljudska prava, kolika je vladavina prava prisutna na Kosovu i Metohiji, a svakako i kakva je demokratija na Kosovu i Metohiji", rekao je Drecun za Tanjug.
Drecun kaže da za prijem tzv. Kosova ne postoji konsenzus, već procene da je moguće skupiti dvotrećinsku većinu, što samo po sebi kompromituje prijem jer su sve dosadašnje članice u SE primljene jednoglasno.
Ipak, dodaje da je bilo jasno da postoji snažna želja da se tzv. Kosovo po svaku cenu učlani u SE, onog trenutka kada je šef nemačke delegacije u Savetu Evrope Frank Švabe rekao da je tzv. Kosovo po pitanju demokratije, vladavine prava i poštovanja ljudskih prava naprednije od mnogih sadašnjih članica SE.
"Kako je do toga došao nije rekao, uprkos tome što mi uporno dokazujemo činjenično da se dogodilo 500 etnički motivisanih napada na srpski narod, na imovinu Srba, na Srpsku pravoslavnu crkvu (SPC) od dolaska (premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina) Kurtija na vlast", naglasio je Drecun.
On dodaje da je došlo do zaokreta onog trenutka kada je Srbija preduzela veoma snažne diplomatske aktivnosti.
"Predsednik Vučić odlazi kod Makrona, tamo se obavljaju očigledno veoma važni razgovori koji definišu i partnerstvo između Srbije i Francuske u narednom periodu. To partnerstvo nije samo ekonomsko, ono je i klasično političko partnerstvo i usmereno je na jedan dugoročan razvoj naših bilateralnih odnosa", istakao je Drecun.
Dodaje da je Francuska povukla potez zajedno sa Italijanima.
"Nemci su onda shvatili da će izgubiti većinu, da Grčka neće promeniti stav, to je njihov ministar spoljnih poslova rekao, da je problematično da li će obezbediti dvotrećinsku većinu. Sada se Nemci pridružuju Francuzima i Italijanima i kažu da Kurti mora da uradi neki potez koji bi pokazao da je zaista nameran da formira ZSO", rekao je Drecun.
Drecun ocenjuje da bi taj potez mogao biti slanje nacrta statuta ZSO, koji su radili posrednici EU, koji je izrađen bez saglasnosti Srba i koji nije u skladu sa Briselskim sporazumom iz 2013. godine, tzv. Ustavnom sudu Kosova.
"Po meni je to politička zamka za nas, zato što mi ne znamo da i ako ode taj statut na takozvani ustavni sud, kakva će biti odluka. Možda će taj sud reći 'ne, nije u skladu sa tzv. ustavom i ne može se prihvatiti'. Tu igranku smo imali sa Briselskim sporazumom iz 2013", upozorava Drecun.
On dodaje da bi Kurti mogao da odugovlači sa primenom, kao što je odugovlačio sa vraćanjem zemlje manastiru Visoki Dečani čak i ako tzv. Ustavni sud oceni da je statut prihvatljiv.