Grenel pohvalio pismo Italije, Francuske i Nemačke Kurtiju: Konačno, ranije ste kritikovali predlog

Važno je napomenuti da je Trampova administracija postavila ovaj zahtev Kurtiju pre četiri godine - i zbog toga su je kritikovali Evropljani, istajao je Nekadašnji američki specijalni izaslanik predsednika SAD za dijalog Beograda i Prištine

Nekadašnji američki specijalni izaslanik predsednika SAD za dijalog Beograda i Prištine Ričard Grenel ocenio je da je pismo koje su lideri Italije, Nemačke i Francuske uputili premijeru privremenih prištinskih institucija Aljbinu Kurtiju znak da su Evropljani konačno počeli da prihvataju politiku bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa o KiM.

"Italija, Francuska i Nemačka rekle su kosovskom premijeru Aljbinu Kurtiju da mora da napravi 'odlučan napredak' u primeni prethodnih sporazuma ili u suprotnom neće podržati njihovu prijavu za Savet Evrope", napisao je Grenel na Iksu.

Grenel je posebno istakao Italiju, Francusku i Nemačku kao zemlje koje su "konačno delale".

"Važno je napomenuti da je Trampova administracija postavila ovaj zahtev Kurtiju pre četiri godine - i zbog toga su je kritikovali Evropljani", napisao je on.

Nakon što je Priština, tačnije tzv. ministarka spoljnih poslova Donika Gervala uputila pismo Savetu Evrope, juče su Francuska, Nemačka i Italija učinile isto. One su premijeru privremenih prištinskih institucija Aljbinu Kurtiju jasno poručile da tzv. Kosovo nije ispunilo uslove međunarodne zajednice po pitanju njihovog članstva u Savetu Evrope, s obzirom na to da nije napravljen ni jedan konkretan korak ka formiranju ZSO.

Pismo Pariza, Berlina i Rima odgovor je na pismo koje je Kurti ranije poslao, a u kojem je naveo svoje predloge vezane za uspostavljanje ZSO i članstvo Prištine u Savetu Evrope, preneo je Reporteri, dodajući da se u pismu evropskih zemalja navodi da koraci koje je Kurti predložio "ne rešavaju hitnu potrebu za konkretnim koracima ka uspostavljanju ZSO, i da rizikuju dalje podrivanje dijaloga pod posredstvom Evropske unije".