Vučević: Srbija najbolji primer razvoja infrastrukture duž "Pojasa i puta"
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević otvorio je danas četvrtu konferenciju "Think-Tank" Instituta za pojas i put i tom prilikom je poručio da Srbija predstavlja najbolji primer razvoja infrastrukture u okviru Inicijative "Pojas i put" i da čelično prijateljstvo Srbije i Kine predstavlja temelj zajednice dve zemlje za zajedničku budućnost.
"Srbija i Kina imaju vrlo jasan plan i želju da nastave saradnju kroz zajedničku budućnost na ravnopravnim osnovama", izjavio je Vučević na otvaranju Konferencije, koja se u Palati Srbija održava pod pokroviteljstvom Vlade Republike Srbije i ambasade Narodne Republike Kine u Srbiji.
Podsetio je na nedavni susret kineskog predsednika Si Đinpinga i predsednika Srbije Aleksandra Vučića i poruke o čeličnom prijateljstvu Srbije i Kine koje su državnici poslali.
Podsetio je da je na Trećem forumu "Pojas i put" u Pekingu prošle godine potpisan Sporazum o slobodnoj trgovini između dve zemlje, što je istakao kao najvažniji dokument koji će ubrzati razvoj srpske privrede.
Dodao je da je prilikom poslednja dva susreta predsednika Vučića i Sija potpisano skoro 50 dokumenata i istakao da je Memorandum o razumevanju i uspostavljanju koordinacionog mehanizma za praćenje i implementaciju srednjoročnog akcionog plana o zajedničkoj izgradnji Inicijative "Pojas i put", koji je potpisan prošle godine, za Srbiju vrlo važan.
"Za nas je posebno značajno što je Srbija jedna od 28 zemalja osnivača Inicijative Pojas i put", naveo je Vučević.
Istakao je da u ovakvim geopolitičkim okolnostima veoma važno što na Konferenciji prisustvuju predstavnici 15 zemalja sa četiri kontinenta i poručio je da Srbija uvek posvećuje veliku pažnju skupovima ovakvog formata.
Podsetio je da su Institut za pojas i put osnovali Vlada Srbije, Univerzitet u Novom Sadu, Privredna komora Srbije i kineske kompanije koje posluju u Srbiji i naveo da je u spoju privrede, obrazovanja i političkog delovanja ključ napretka u svakoj sferi.
Vučević je naveo da osim čeličnog prijateljstva, srpski i kineski narod povezuje prolivena krv, jer su u NATO agresiji stradala oba naroda.
Poručio je učesnicima Konferencije da su u Srbiji uvek dobrodošli i poželeo im sreću u radu.
"Da zajedno gradimo svet ravnopravnih naroda, za koji je Srbija, na šta smo ponosni, dala velike žrtve", zaključio je Vučević.
Ambasador Li Ming: Vizija postala stvarnost
Konferenciju je zajedno sa premijerom Vučevićem otvorio ambasador Narodne Republike Kine u Srbiji Li Ming, koji je tom prilikom ocenio da je poseta predsednika Sija Beogradu protekla vrlo uspešno i dodao da je ta poseta osnova za još bolje odnose.
Podsetio je da je 2013. godine predsednik Si predložio Inicijativu "Pojas i put".
"Tokom proteklih 10 godina inicijativa 'Pojas i put' se iz vizije pretvorila u stvarnost i dostigla konkretne i realne rezultate", poručio je Li.
Govoreći o značaju gradnje saobraćajnica, naveo je kinesku izreku koja kaže "ako želite da se obogatite, gradite puteve".
Dodao je je da će sajam "EKSPO 2027" biti podsticaj, kako za Srbiju, tako i za Kinu i ocenio da temeljni razlog uspeha kinesko-srpske saradnje u Inicijativi leži u odnosu dvojice predsednika i poverenju koje dve zemlje imaju međusobno.
Podsetio je da postoji jedna Kina i da je Tajvan deo Kine, kao i da je Srbija uvažila to i čvrsto stala na stranu međunarodnog prava i pravde. Dodao je da će Kina uvek podržati suverenitet i teritorijalni integritet Srbije.