Sve jači glas protiv rezolucije o Srebrenici; Vučić: Sutra za nas baš kao Vidovdan
Do sednice Generalne skupštine UN na kojoj bi trebalo da bude glasanje o predloženoj rezoluciji o Srebrenici ostalo je nešto više od 24 sata, a sve je više onih koji dižu glas protiv ovog skandaloznog dešavanja na Ist Riveru.
Srpska delegacija u Njujorku, sa predsednikom Aleksandrom Vučićem na čelu, pokušava da izbori što bolji ishod za Srbiju. Beograd, kako je više puta isticano, osuđuje zločin, ali genocida nije bilo, kao i da se na srpske žrtve niko ne osvrće.
Iako se do poslednjeg trenutka nije znalo da li će Nemačka, zbog istorijskog bremena koje nosi na plećima, predstaviti nacrt spornog dokumenta, srpska delegacija dobila je informaciju da će predstavnik Berlina na Ist Riveru biti jedini koji će imati uvodnu reč i tražiti podršku rezoluciji.
Sve najnovije vesti o dešavanjima uoči glasanja u UN pratite uživo u blogu RT Balkan.
22. maj 2024 • 21:43
21:43
Vučić poručio iz Njujorka: Borićemo se, naš narod će biti ponosanVesti su lošije nego što su bile prethodnih dana, poručio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić iz Njujorka, uoči sutrašnjeg glasanja o rezoluciji o Srebrenici.
"Ogroman je pritisak na mnoge zemlje, a nisu svi junaci niti imaju takav interes, već ustuknu pred pretnjama iz Nemačke i drugog ešalona američke politike. Naše je da se borimo, dajemo sve od sebe", rekao je on.
Opširnije pročitajte OVDE.
20:53
Gujon: Sutra je tužan dan za mir na BalkanuDirektor Uprave za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu Arno Gujon poručio je danas da rezolucija o Srebrenici, namernim ignorisanjem srpskih žrtava, oživljava bol i podstiče tenzije između zajednica. Gujon je u autorskom tekstu za francuski list "Figaro" naveo da će sutra, kada će se glasati za rezoluciju o Srebrenici na sednici Generalne skupštine UN, biti tužan dan za mir i pomirenje na Balkanu, jer Zapad i njegovi saveznici ponovo otvaraju rane prošlosti u Bosni i Hercegovini.
Opširnije pročitajte ovde.
20:50
Đurić sa ministrima Rumunije, Moldavije i LiberijeMinistar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić razgovarao je u Njujorku sa ministarstvima Rumunije, Moldavije i Liberije. Zemljama iz kojih njegove kolege dolaze je zahvalio na podršci kada je reč o teritorijalnom integritetu, suverenitetu i međunarodnom pravu.
20:38
Vučić: Sutra je 23. maj, ali će za nas biti baš kao VidovdanPredsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se iz Njujorka video-porukom uoči glasanja o rezoluciji o Srebrenici.
"Sutra je 23. maj, nije Vidovdan, ali za nas biće baš kao Vidovdan. Sutra će se sve videti - videće se i ko su nam prijatelji i ko su lažni prijatelji i ko su oni koji nam nikada nisu bili prijatelji", navodi Vučić u video-poruci.
"Naravno, biće mnogo licemerja, biće mnogo neistina, biće mnogo svega na šta smo odavno naučili - o kojima će oni koji sve čine protiv Srbije da nam objašnjavaju da u stvari sve to čine upravo zbog Srbije jer mnogo bolje nego mi razumeju naše interese u budućnosti", ističe Vučić.
19:16
Stevandić pisao Spajiću: Ako ne možete da glasate protiv rezolucije, budite uzdržaniCrna Gora će, ukoliko podrži rezoluciju o Srebrenici trajno narušiti dobre srpsko - crnogorske odnose, dovodeći ne samo Balkan, nego i samu Crnu Goru u polje "sukoba i nestabilnosti koje će biti teško ili nemoguće amortizovati i izbalansirati", poručio je predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić u pismu upućenom crnogorskom premijeru Milojku Spajiću, pred glasanje u Ujedinjenim nacijama.
On je od Spajića tražio da Crna Gora, ako ne može da glasa "protiv" bude bar uzdržana na glasanju.
Opširnije pročitajte ovde.
19:01
Protest u Podgorici: Zaustavimo izdajuIspred zgrade Vlade Crne Gore u Podgorici večeras u 19 časova održava se protest "Zaustavimo izdaju" zbog nezadovoljstva najavom izvršne vlasti da će u Ujedinjenim nacijama (UN) podržati rezoluciju o Srebrenici.
Veliki broj policajaca sa opremom za razbijanje protesta nalazi se u dvorištu između zgrade Vlade Crne Gore i zgrade Ministarstva spoljnih poslova.
Opširnije pročitajte ovde.
18:03
Predsednik Vučić se obratio na panel diskusijiPredsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je danas na panel diskusiji u sedištu UN u Njujorku, na kojoj su govorile žrtve i svedoci rata u BiH, da oni svedoče o tome šta se dogodilo pre 30 godina i da istina nije jednostrana, kao i da će im usvajanjem nacrta rezolucije o Srebrenici biti stavljen žig na čelo kao da su deo genocidnog naroda.
Opširnije pročitajte OVDE.
18:01
Đurić poslao hitan apel iz Njujorka svim državama članicama UNRepublika Srbija najhitnije apeluje na sve države članice Ujedinjenih nacija da se oštro suprotstave usvajanju nacrta rezolucije o Srebrenici, poručio je šef srpske diplomatije na Iksu.
Đurić je još jednom apelovao na sve države članice Ujedinjenih nacije da na sutrašnjem glasanju u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija budu protiv nacrta rezolucije pod nazivom "Međunarodni dan razmišljanja i sećanja na genocid u Srebrenici 1995. godine".
With utmost urgency, the Republic of Serbia appeals to all the Member States of the United Nations @UN to strongly oppose the adoption of the Draft Resolution “International Day of Reflection and Commemoration of the 1995 Genocide in Srebrenica”.
— Марко Ђурић (@markodjuric) May 22, 202417:59
Panel diskusija u UN: "Mi govorimo, jer oni ne mogu – glasovi koje treba čuti"U Njujorku je danas održana panel diskusija pod nazivom "Mi govorimo, jer oni ne mogu – glasovi koje treba čuti", u organizaciji Stalne misije Srbije pri Ujedinjenim nacijama, a gde će biti predstavljena svedočanstva svedoka i žrtava rata u BiH.
Diskusija je počela minutom ćutanja za sve žrtve rata u BiH, bez obzira na njihovu etničku ili religijsku pripadnost.
Panel diskusiji prisustvovali su predsednik Srbije Aleksandar Vučić i ministar spoljnih poslova Marko Đurić.
Opširnije pročitajte OVDE.
15:31
Skupština RS usvojila dokument o rezoluciji o SrebreniciNarodna skupština Republike Srpske usvojila je dokument "Protest protiv kršenja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH i opšteg međunarodnog prava".
Za dokument je glasalo svih 65 prisutnih poslanika.
Dokument sadrži 13 tačaka, u kojem se, između ostalog, navodi da Republika Srpska zahteva hitnu obustavu navedenih radnji i vraćanje u relevantne međunarodno-pravne okvire kao i poštovanju ugovornih obaveza.
"Takođe, tražimo da Ugovornica, države svedoci i ostale zemlje daju zvaničan odgovor sa obrazloženjem mera koje će biti preduzete da se ova situacija ispravi, kao i da se spreče buduća kršenja", navodi se u dokumentu.
Opširnije pročitajte ovde.