Premijer privremenih institucija u Prištini Aljbin Kurti nada se da će ukrajinsko-ruski sukob i stalno upiranje prsta u Beograd zbog veza sa Moskvom "pogurati" kandidaturu lažne kosovske države za članstvo u EU, koju planira da podnese sredinom decembra.
Na tim antiruskim i antisrpskim elementima bazira se "pozicioni papir" koji je Priština pripremila da dostavi Briselu uz aplikaciju za dobijanje statusa kandidata, pišu "Večernje novosti" koje su imale uvid u tekst dokumenta. Kurti se nada da bi pozitivan odgovor EU ubrzao i postizanje dogovora sa Briselom.
"Dok je Srbija u procesu pristupanja EU i paralelno nastavlja dijalog, proces pristupanja Kosova EU je blokiran. Ova asimetrija je štetna za proces dijaloga i trebalo bi je što pre rešiti. Davanje opipljive perspektive budućeg članstva Kosovu značajno će pomoći ovom procesu, podsticanjem dobrosusedskih odnosa i saradnje", navodi se u papiru Prištine.
U dokumentu se poziva na to da je tzv. Kosovo "ostalo jedina zemlja na Zapadnom Balkanu koja od Solunskog samita 2003. nije podnela zahtev za članstvo". Iako ne ispunjavaju nijedan uslov za dobijanje statusa kandidata, Kurti šansu vidi u tome što su "odmah osudili ruski agresorski rat i podržali integritet i suverenitet Ukrajine".
Dok na terenu sprovodi teror nad Srbima i krši međunarodne sporazume, Priština u "pozicionom papiru" navodi kako je "Kosovo spremno da implementira pravne tekovine EU" i da je "pozitivan primer u regionu i snažno napreduje u borbi protiv korupcije, organizovanog kriminala i poštovanju ljudskih prava", pišu "Novosti".
Paradoksalno je i da se u dokumentu hvali i ustav tzv. Kosova koji "daje jedne od najnaprednijih garancija manjinskih prava koje su trenutno na snazi na evropskom kontinentu", dok Ustavni sud ruši Briselski sporazum, ocenjuje beogradski list.
Kurti je verovatno ohrabren odlukom EU da se pokrene vizna liberalizacija, ali bi kandidatura za članstvo ipak mogla da bude preveliki zalogaj, tvrde sagovornici lista i podsećaju da je za to potrebna jednoglasnost svih članica EU, uključujući i njih pet koje nisu priznale Kosovo.
Vrlo verovatno da bi protiv bile i neke članice koje su priznale Kosovo, poput Mađarske.
To što se Kurti uzda u "ukrajinski scenario", to jest da se za Prištinu donese politička odluka o kandidaturi po ubrzanom procesu, takođe nije realno, jer je Ukrajina međunarodno priznata država, za razliku od tzv. Kosova, pišu "Novosti".